Home » Travel » În Roma, turiștii vor avea parte de un program de vizitare prelungit la Panteon şi Colosseum

În Roma, turiștii vor avea parte de un program de vizitare prelungit la Panteon şi Colosseum

În Roma, turiștii vor avea parte de un program de vizitare prelungit la Panteon şi Colosseum
Sursa Foto: viator.com
Ascultă articolul

Ministerul Italian al Turismului a dispus, în luna august, un program de vizitare prelungit la Panteon şi Colosseum, conform AFP. Mai precis, turiștii vor avea acces până la ora locală 23:00 (21:00 GMT) în cazul primului obiectiv şi până la ora locală 23:30 pentru cel de-al doilea.

Panteonul va avea acest orar în fiecare zi cu excepţia zilelor de joi, în timp ce Colosseumul va avea program prelungit în zilele de vineri şi sâmbătă, potrivit unui comunicat al Ministerului.

- articolul continuă mai jos -

”Scopul este uşurarea vieţii turiştilor, raţionalizarea şi gestionarea fluxului de vizitatori, precum şi favorizarea vizitelor la ore când nu e atât de cald şi în momente ale zilei mai bine adaptate programului de muncă. Creşterea accesibilităţi acestor locuri favorizează descoperirea lor şi sporeşte conştientizarea valorii acestora”,   precizează într-un comunicat oficial ministrul Culturii, Alessandro Giuli

Castello Sforzesco, o veche fortăreaţă din centrul orașului Milano care adăposteşte opt muzee, a aderat de asemenea la această iniţiativă, prelungind în fiecare zi din luna august programul de vizitare cu două ore, până la 19:30 (17:30 GMT).

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole