Home » Articole » BREAKING: UDMR a refuzat să rămână la guvernare doar cu Ministerul Energiei: Nu acceptăm oferta. Nu noi ieșim de la guvernare, suntem împinși în afara guvernării

BREAKING: UDMR a refuzat să rămână la guvernare doar cu Ministerul Energiei: Nu acceptăm oferta. Nu noi ieșim de la guvernare, suntem împinși în afara guvernării

BREAKING: UDMR a refuzat să rămână la guvernare doar cu Ministerul Energiei: Nu acceptăm oferta. Nu noi ieșim de la guvernare, suntem împinși în afara guvernării
sursa foto: facebook
Ascultă articolul

Csoma Botond, liderul deputaților UDMR, a anunțat marți că formațiunea sa respinge oferta PNL de a rămâne la guvernare doar cu Ministerul Energiei. Csoma Botond a spus într-o conferință de presă că UDMR vrea să păstreze măcar unul dintre cele două ministere pe care le-a condus în guvernul Ciucă, adică Mediul sau Dezvoltarea.

Reamintim că Nicolae Ciucă, șeful PNL, a declarat marți că liberalii sunt dispuși să ofere UDMR doar Ministerul Energiei.

- articolul continuă mai jos -

Principalele declarații ale lui Csoma Botond:

  • Noi am fost flexibili, am decis să continuăm și fără Ministerul Dezvoltării
  • Dar PNL a anunțat că nu cedează. Dar nu înțelegem ce să cedeze PNL, că ambele ministere conduse până acum de UDMR – Dezvoltarea și Mediul, sunt acum la PNL
  • Se pare că degeaba devenim flexibili, că situația s-a schimbat
  • Nu acceptăm oferta. Nu noi ieșim de la guvernare, suntem împinși în afara guvernării
  • Kelemen Hunor a convocat ședința UDMR pentru că a apărut această nouă situația
  • Noi ne-am flexibilizam, am spus să rămânem măcar cu un minister pe care l-am condus. Și când am devenit mai flexibili a apărut o nouă schimbare de situație
  • Acceptăm ministerele Energiei și Mediului. Dacă Mediu nu se poate, cu părere de rău nu putem participa la guvernare
Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole