Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Termoficare Oradea analizează repornirea încălzirii centralizate din cauza temperaturilor mai scăzute. Operatorul ar putea ridica temperatura de pe rețeaua primară la 82 de grade Celsius, începând de miercuri, astfel încât orădenii să poată decide singuri dacă pornesc sau nu căldura din racordurile de la intrarea în bloc, anunță Bihoreanul.
„Luni am primit 15 solicitări din partea orădenilor pentru repornirea încălzirii, având în vedere că în apartamente este rece. Dacă numărul solicitărilor depuse va crește astăzi, în cursul zilei de miercuri vom lua o decizie”, a declarat marți directorul Termoficare Oradea, Călin Ungur.
Potrivit acestuia, operatorul de termoficare ar putea relua încălzirea începând de miercuri seară.
„Am putea să mărim temperatura agentului termic la ieșirea din centrală – de la 78 de grade Celsius la 82 de grade Celsius – și să pornim pompele din punctele termice care asigură circulația pe rețeaua de încălzire”, a spus Ungur.
Prognoza meteo care anunță pentru următoarele nopți temperaturi între 2 și 8 grade Celsius a îngrijorat cetățenii.
La București n-a fost apă caldă și căldură de la începutul anului.
Nici pe gerul Bobotezei.
…
Ciucule, dă bani la Termoenergetica să plătească datoria la ELCEN.
Sau, mai bine, dă-ți demisia!