La 36 de ani şi 178 de zile Olivier Giroud devine cel…

sursa foto: Facebook/ Olivier Giroud

La 36 de ani şi 178 de zile Olivier Giroud devine cel mai vârstnic jucător care a evoluat ca titular în echipa naţională de fotbal a Franţei

Atacantul Olivier Giroud a devenit cel mai vârstnic jucător care a evoluat ca titular în echipa naţională de fotbal a Franţei, într-o competiţie oficială, luni seară, la meciul câştigat în deplasare în faţa formaţiei Irlandei (scor 1-0), în preliminariile EURO 2024, informează presa franceză, citată de Agerpres.

La 36 de ani şi 178 de zile, Giroud a fost introdus în teren din primul minut al meciului de la Dublin de către selecţionerul francez Didier Deschamps, fiind înlocuit în minutul 65.

Olivier Giroud, jucătorul echipei italiene AC Milan, este cel mai bun marcator din istoria selecţionatei Franţei, cu 53 de goluri, record pe care l-a stabilit în timpul Cupei Mondiale 2022 din Qatar, unde Les Bleus au disputat finala (pierdută la loviturile de departajare în faţa Argentinei).

Franţa a învins la limită Irlanda în partida de la Dublin graţie golului marcat de fundaşul Benjamin Pavard în minutul 50.