Judoka Adrian Şulcă a cucerit medalia de aur la Campionatele mondiale de…

sursa foto: Federatia Română de Judo

Judoka Adrian Şulcă a cucerit medalia de aur la Campionatele mondiale de juniori de la Olbia

Judoka Adrian Şulcă a câştigat, joi, medalia de aur la categoria 73 de kilograme a Campionatelor Mondiale de juniori de la Olbia, Italia, informează COSR.

Sportivul român a obţinut titlul mondial după o victorie prin ippon în finala disputată cu turcul Umalt Demirel.

Adrian Şulcă e component al lotului olimpic de tineret de la Oradea, e legitimat la CS Universitatea-CSM Cluj Napoca, e campion olimpic de tineret, la Buenos Aires 2018 şi campion european de juniori, în 2021.

El a fost descoperit la Calafat, unde era pregătit de antrenor Alexandru Pop.

Adrian Şulcă, 20 de ani, a fost admis la Universitatea Nihon din Tokyo, unde pe lângă studii se va şi antrena în perspectiva Jocurilor Olimpice din 2024.

sursa: News.ro, sursa foto: Federatia Română de Judo