Irina Begu o va înfrunta pe Simona Halep în semifinala turnelui WTA…

sursa foto: Australian Open

Irina Begu o va înfrunta pe Simona Halep în semifinala turnelui WTA de la Praga

Jucătoarea de tenis Irina Begu (foto jos) o va întâlni pe Simona Halep în semifinalele turneului WTA de la Praga, dotat cu premii totale de 202.250 dolari, după ce a învins-o sâmbătă pe spaniola Sara Sorribes Tormo, cu 6-2, 4-6, 6-2, într-un meci din sferturile de finală.

Sursa Foto: Facebook

Begu a învins-o pe jucătoarea iberică după două ore și patruzeci de minute. Astfel, România va avea sigur o reprezentantă în final turneului.

Partida dintre Begu (29 ani, 82 WTA) şi Sorribes Tormo (23 ani, 84 WTA) a fost întreruptă din cauza ploii, vineri seara, la scorul de 6-2, 0-1 după o oră şi 6 minute. În actul secund, spaniola a condus cu 2-0, dar Begu a revenit şi a egalat, 2-2. Sorribes Tormo a făcut un nou break şi şi-a păstrat avantajul până la final, câştigând setul cu 6-4.

În decisiv, Sorribes Tormo a început cu break, dar Irina Begu a reuşit patru ghemuri la rând (4-1) şi victoria a fost aproape (6-2). Jucătoarea antrenată de Victor Crivoi a avut 5 duble greşeli, faţă de 4 ale adversarei.

Begu şi-a asigurat un cec de 8.035 dolari şi 110 puncte WTA, transmite Agerpres.

Simona Halep, principala favorită a turneului, a învins-o vineri pe poloneza Magdalena Frech, cu 6-2, 6-0.

Begu se calificase în sferturi după 6-7 (3), 7-5, 7-6 (7) cu elveţianca Leonie Kung, meci început joi seara şi încheiat vineri.

În cealaltă semifinală de la Praga se vor înfrunta belgianca Elise Mertens, a treia favorită, şi Kristyna Pliskova (Cehia).

Sursa Foto: Australian Open/ Simona Halep