Irina Begu, calificată dramatic în sferturi la Praga / A reuşit să…

Sursa Foto: Facebook/ Irina Begu

Irina Begu, calificată dramatic în sferturi la Praga / A reuşit să câştige actul secund cu 7-5, după ce a fost condusă cu 5-3

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale turneului WTA de la Praga, în timp ce Ana Bogdan a abandonat, vineri, din cauza problemelor medicale, transmite Agerpres.

Begu (29 ani, 82 WTA) a învins-o în optimi pe elveţianca Leonie Kung (19 ani, 157 WTA), venită din postura de ”lucky loser”, cu 6-7 (3), 7-5, 7-6 (7), după trei ore şi 28 de minute de joc efectiv, după ce meciul a fost întrerupt din cauza întunericului joi seara, la finalul primului set.

Vineri, Begu a reuşit să câştige actul secund cu 7-5, după ce a fost condusă cu 5-3. În decisiv, românca a avut 4-1 şi 5-2, dar nu a reuşit să încheie conturile, fiind egalată, 5-5, iar apoi setul a ajuns în tiebreak. Begu a condus cu 3-0, apoi Kung a întors scorul şi a ratat trei mingi de meci, la 6-4 şi 7-6, pentru ca Begu să se impună în cele din urmă cu 9-7.

Românca a făcut 10 duble greşeli în acest meci, în care a reuşit 4 aşi.

Begu va juca tot vineri, în sferturile de finală, cu spaniola Sara Sorribes Tormo, cea care a învins-o în optimi pe germanca Laura Siegemund.

Tot vineri, Ana Bogdan (27 ani, 92 WTA) a fost nevoită să abandoneze din cauza problemelor medicale în meciul cu Kristyna Pliskova (28 ani, 69 WTA), după 38 de minute, într-un moment în care o conducea cu 5-2 pe cehoaică.

Prezenţa în sferturile de finală le aduce româncelor câte 5.000 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Şi Simona Halep va juca vineri, în sferturi, contra polonezei Magdalena Frech.