Home » Articole » Iohannis, discuție cu Macron după ce soldații francezi au ajuns în România: Întărirea flancului estic al NATO e susținută de partenerul nostru strategic Franța

Iohannis, discuție cu Macron după ce soldații francezi au ajuns în România: Întărirea flancului estic al NATO e susținută de partenerul nostru strategic Franța

Iohannis, discuție cu Macron după ce soldații francezi au ajuns în România: Întărirea flancului estic al NATO e susținută de partenerul nostru strategic Franța
sursa foto: Facebook/ MApN
Ascultă articolul

Președintele Klaus Iohannis a discutat marți seară cu omologul său francez Emmanuel Macron, căruia i-a mulțumit pentru trimiterea în România a soldaților francezi care fac parte din grupul de luptă al NATO.

”Întărirea flancului estic al NATO e susținută de partenerul nostru strategic Franța. Împreună suntem mai puternici”, a declarat Iohannis.

- articolul continuă mai jos -

Încă 135 de militari francezi și mijloace tehnice, din cadrul Batalionului 27 Vânători de munte din Annecy, conduși de colonelul Vincent Minguet, au sosit marți, 1 martie, în Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu, alăturându-se celor deja sosiți în ultimele zile în România.

Batalionul francez reprezintă primul element terestru al Forței de Răspuns a NATO dislocat în România ca urmare a deciziei Consiliului Nord – Atlantic din 25 februarie 2022

În total, 500 de militari francezi și 300 belgieni, parte a componentei terestre a Forței de Răspuns a NATO, se vor alătura militarilor români în cadrul măsurilor dispuse pentru consolidarea flancului estic al Alianței. (sursa foto: Facebook/ MApN)

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole