Home » Articole » Inspectorii sanitari au sesizat Colegiul Medicilor privind „un posibil caz de malpraxis” la Maternitatea Polizu / Părinții unui nou-născut prematur care a decedat în martie acuză spitalul / Procurorii au deschis un dosar pentru moarte suspectă

Inspectorii sanitari au sesizat Colegiul Medicilor privind „un posibil caz de malpraxis” la Maternitatea Polizu / Părinții unui nou-născut prematur care a decedat în martie acuză spitalul / Procurorii au deschis un dosar pentru moarte suspectă

Inspectorii sanitari au sesizat Colegiul Medicilor privind „un posibil caz de malpraxis” la Maternitatea Polizu / Părinții unui nou-născut prematur care a decedat în martie acuză spitalul / Procurorii au deschis un dosar pentru moarte suspectă
Sursa foto: Pixabay
Ascultă articolul

Inspectorii sanitari au sesizat Colegiul Medicilor privind „un posibil caz de malpraxis” la Maternitatea Polizu în legătură cu cazul unui nou-născut prematur care a decedat în spital, a anunțat marți Ministerul Sănătății. Părinții bebelușului au acuzat spitalul, iar procurorii au deschis un dosar pentru moarte suspectă.

Ministerul Sănătății a anunțat, marți, că inspectorii sanitari din cadrul Direcției de Sănătate Publică București au efectuat o verificare, în limita competențelor, la Institutul Național pentru Sănătatea Mamei și Copilului “Alessandrescu- Rusescu”- Maternitatea Polizu din Capitală, în contextul cazului privind nou-născutul prematur decedat.

- articolul continuă mai jos -

În cadrul verificărilor au fost analizate foile de observație clinică (FOCG) ale nou-născutului, dar și documentele care atestă efectuarea operațiunilor de curățenie și dezinfecție, produsele biocide utilizate, fișa de declarare a infecțiilor nosocomiale (IAAM), precum și Protocolul de screening al pacientului.

„În urma verificărilor, inspectorii sanitari NU au constatat neconformități privind condițiile igienico-sanitare, modul de utilizare a produselor biocide, planul de autocontrol, respectarea Protocolului de screening pentru pacientul verificat, întocmirea fișei IAAM și declararea acesteia”, a precizat ministerul.

Totodată, a fost verificată și foaia de observație clinică (FOCG) mamă–nou-născut, constatându-se faptul că nu a fost efectuat screeningul la internare, conform Protocolului în vigoare. Pentru această neconformitate a fost aplicată medicului curant o sancțiune contravențională, în conformitate cu prevederile HG nr. 857/2011, art. 32, lit. k), în cuantum de 2.000 lei, se arată în comunicat.

„Mai mult, inspectorii sanitari au sesizat Colegiul Medicilor din România pentru aspectele care vizează un posibil caz de malpraxis medical”, a precizat Ministerul Sănătății.

Verificările au avut loc după ce părinții nou-născutului decedat au acuzat spitalul, Aceștia susțin că micuțul ar fi contractat o infecție nosocomială în spital și au acuzat cadrele medicale de neglijență, a scris Libertatea.

Parchetul Tribunalului București a deschis o anchetă pentru moarte suspectă, potrivit informațiilor G4Media.

Spitalul a comunicat, marți, că „s-au utilizat toate resursele umane și materiale” pe parcursul internării nou-născutului.

„Ca urmare a informațiilor apărute în spațiul public, cu privire la cazul prematurului de 24 săptămâni, pentru care s-au utilizat toate resursele umane și materiale pe parcursul internării, va informăm ca INSMC “Alessandrescu-Rusescu” a efectuat ancheta interna a cazului conform procedurilor.

Totodată, precizăm că Institutul colaborează cu organele abilitate și pune la dispoziția acestora toate informațiile și documentele deținute, în vederea desfășurării investigațiilor în condiții de legalitate și transparență.

Având în vedere faptul că acestea sunt în desfășurare, iar procedurile specifice impun respectarea confidențialității, la acest moment nu pot fi oferite informații suplimentare.

INSMC își reafirmă angajamentul pentru respectarea legii și va comunica toate informațiile care pot fi făcute publice, în conformitate cu dispozițiile legale”, se arată în comunicatul transmis marți de unitatea medicală.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole