Înfrângere severă a campioanei Farul Constanța/ Gică Hagi, după 4-0 la FCU…

sursa foto: Inquam Photos / Alex Nicodim

Înfrângere severă a campioanei Farul Constanța/ Gică Hagi, după 4-0 la FCU Craiova: „Trebuia să vină şi momentul ăsta”

Echipa FCU Craiova a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 4-0, formaţia campioană, Farul, într-un meci din etapa a opta a Superligii, transmite News.ro.

Craiovenii au deschis scorul în minutul 18, prin Van Durmen, care a primit o centrare de la Compagnucci. Oaspeţii nu au avut replică, iar oltenii şi-au majorat avantajul în minutul 45+1, când Aurelian Chiţu i-a pasat lui Dragoş Albu, şi acesta a înscris stabilind scorul pauzei.

Farul a continuat jocul slab şi în partea secundă, lucru de care au profitat craiovenii. Mai întâi a înscris Baeten, din pasa lui Aurelian Chiţu, în minutul 57, pentru ca Bauza să pună pe tabelă scorul final în minutul 80.

S-a terminat 4-0 pentru FCU Craiova, care are 9 puncte şi este pe locul 8 în clasament, în vreme ce Farul ocupă locul 9, cu 9 puncte, însă echipa lui Hagi a bifat a patra înfrângere stagională.

„Trebuia să vină şi momentul ăsta pentru că eu cred că nu mai suntem cei de anul trecut. Nu avem nici o scuză! La fotbal trebuie să intri şi să lupţi, în seara asta fotbalul ne-a pedepsit. O lecţie de fotbal. Trebuia să vină şi asta pentru ca noi să învăţăm multe lucruri, să analizăm şi să schimbăm lucrurile total. Dacă nu o facem, nu va fi bine. Avem de muncă, avem de pus oamenii cum trebuie. Mental să fim cum trebuie, pentru că una din probleme la participarea europeană cred că a fost partea mentală , nu am fost pregătiţi şi aici am greşit. Pauza asta este binevenită pentru Farul, trebuie să ne punem la punct cu toţii şi să revenim cei de anul trecut. Urez echipei naţionale succes, să dea Domnul ca măcar acolo să ne iasă”, a declarat Gheorghe Hagi.