Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Primăria Capitalei se alătură iniţiativei „O oră pentru Ucraina”, astfel încât iluminatul festiv va fi stins miercuri seară, între orele 20.00 – 21.00, a anunţat edilul general, Nicuşor Dan.
„În semn de solidaritate cu Ucraina, ne alăturăm astăzi, 21 decembrie 2022, iniţiativei ‘O oră pentru Ucraina’ şi vom stinge iluminatul festiv de pe străzile Capitalei în această seară, în cea mai lungă noapte din an, în intervalul orar 20.00 – 21.00. Prin acest demers, ne arătăm sprijinul pentru ţara vecină aflată în criză energetică din cauza războiului prin care trece şi care afectează milioane de oameni ce îşi vor petrece sărbătorile în întuneric”, a scris primarul general al Capitalei, pe Facebook.
Compania Municipală Iluminat Public Bucureşti va stinge timp de o oră cele aproximativ 3.000 de instalaţii luminoase de pe Bd. Magheru, din Piaţa Universităţii şi Piaţa Romană, Bd. Lascăr Catargiu, Bd Kiseleff, Bd. Unirii, Calea Victoriei şi Piaţa Presei Libere, iar Târgul de Crăciun din Piaţa Constituţiei vor fi stinse luminiţele care împodobesc bradul.
Iniţiativa aparţine membrilor Parlamentului Ucrainei, reţelei United4Ukraine a Parlamentului European, cu sprijinul Primăriilor oraşelor Kiev şi Londra.
Sursa: Agerpres
Stingeti-l de tot sa nu mai risipim energia si astel sa le-o tra/gem rusilor si lui Putin.
de acord si eu!
Sa fim solidari si cu ucrainenii din morminte. De ce nu, doar totul e pe banii nostri
Asta după ce dam coltul. Solidaritate in lumea celor drepți.
Rusia a pierdut.
Iar banii economisiti donati Ucrainei (cumparam un generator).
Sau … totul pana la bani? ☹️
Gesturile sunt emotionante, dar nu functioneaza in caz de razboi.
Cu banii economisiți mai plătim din datoria istorica la Radet, de exemplu. Sau subvenția la energia termica.
E ok si asa, dar nu se mai cheama ca este pentru Ucraina!
Apa caldă e oprită tot în solidaritate cu prietenii cioloveci?
Nu. Doar cu ma.ta.
Eu zic să dăm drumul la gaz și apoi să aprindem brichetele, să ne aruncăm blocurile în aer, din solidaritate cu Ucraina, să fie ca la ei. Frăție până la capăt, să îl emoționăm pe distinsul domn patriot Zelenski.
Sau o putem emotiona pe ma.ta, daca tot te-a azvarlit in lume cu un neuron si cam atat.
Daca doneaza banii pentru acea oră fără lumina, pentru Ucraina ar fi ceva. Altfel e o prostie să afirmi că oprim o oră curentul in semn de solidaritate!!
Așa pot spune că nu mănânc un prînz in fiecare săptămână ca sa fiu solidar cu Ucraina.
Mi se rupe…