G4Media.ro

HotNews.ro: Primăria Sectorului 1 a făcut platforma pentru voucherele anticriză cu o…

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

21 comentarii

  1. Sub 25% nu se pune. Așa a zis și Kovesi.

  2. Daca Armand lua ca Tudorache 48.000 de tablete prin incredintare directa, cu 100.000.000 de lei (cam 2.100 lei/tableta), nu comenta nimeni. 🙂
    S-a intamplat in august 2020, cu doar o luna inainte de alegerile locale.
    Si asta e doar una dintre „afacerile” lui „Diamant” Tudorache.
    Acum, e un userist care ia 3% din 45.000 de euro, o „caruta” de bani…

    • Useristul ia 3% din 45.000 de euro si mai plateste din banii aia si taxe si impozite la institutiile statului capusate de PSD si PNL. 😀

    • Daca e sub un prag, nu se pune. Asta spunea si OUG 13.

    • Colega 🤔, daca ai sa mai ai probleme de adaptare, poti sa scrii carti sa explici lumii prin ce-ai trecut tu, dar sa nu faci educatie cu mine dupa, bine?

    • Scrie dreaq ca aia ti-e clona si nu mai da cu presupusul complet eronat. Ați ajuns sa scrieți ca sa înțelegi doar voi si “prietenii/colegii” voștri imaginari. Ce erori faceti & câta u-ra pe voi!

  3. Stai ca asta este startul! Vin acum rtv, antenele și restul ca niciuna nui mai breaza! Sa l vezi pe turcescu ce o sa mai dezbata cu palada sau pe alea de la realitatea!

  4. Nici macar o userista nu este? Daca e legal, practic nici nu ai ce face.

    • Deci cum ar veni ca sa dea primarul inapoi 200 de euro din banii cetateanului, a fost nevoie de o aplicatie pentru care in mod legal un userist a primit fara intentie cam de vreo 6 ori mai mult din banii altora pentru munca prestata, care comparativ, nu cu ceea ce primeste cetateanul inapoi din banul lui, ci cu ce fura altii de la alte partide, este o suma modica, practic neglijabila.

  5. legile PSDNLUDMR

  6. Pai la PSD si PNL spaga e minim 20%, nu 10%, altfel n-a avea bani de diamante, vile si masini de lux.
    Sarantocul de la USR ia oficial 3% si mai plateste si taxe si impozite pe banii aia.

  7. Cum? Nici Negoita PSD nu e cinstit? Nici Ciucu PNL? Nici Boc PNL? Nici Firea PSD nu a fost? 🤔

  8. Postacii si trustrile sponzorizate de marile partide (PSD/PNL) folosesc din greu acest relativism moral. Am gasi ceva la Clotilde, nu e clar ce, dar e clar ca toti fura, deci toti sunt la fel, deci trebuie sa ne votati tot pe noi. Ceea ce e o mizerie.

    Faptele aici sunt asa: Primaria a atribuit un contract de 45.000 de euro prin incredintare directa catre o firma, in care un membru USR are 3% actiuni. Nu exista informatii ca atribuirea are ceva ilegal in ea. Dar presa e vigilenta si primarul de la USR e atacat din greu pe toate posturile.

    Tot azi circula pe net informatia asta, evident ceva marunt, lipsit de importanta: vineri, pe 22 octombrie, managerul companiei de salubritate Rosal Grup, Bogdan Niculescu, companie inculpată în dosarul primarului Robert Negoiță și hrănită din contracte cu statul se intalneste in Dubai cu un personaj cu greutate în Sectorul 4: controversatul Marian Goleac, 55 de ani, om de bază al edilului Daniel Băluță. Goleac a fost director la societatea primăriei, poziție din care a mai lucrat cu Rosal.

    Miza? Primăria Sectorului 4 tocmai se pregătea să atribuie un contract mamut de salubritate și deszăpezire în valoare totală de 1,5 miliarde de lei (peste 300 milioane de euro). Cam o cincime din bugetul instituției. Plicurile cu ofertele trebuiau depuse până pe 8 noiembrie, după aproape nouă luni de la publicarea anunțului de achiziții (martie). Goleac e omul de legatura al lui Baluta, prin care se ventileaza date depre ofertele competitorilor si prin care Baluta aranjeaza cu Bogdan Niculescu conditiile de castigare a licitatiei.

    1,5 MILIARDE de lei. Atat am avut sa spun. Noapte buna!

  9. Felicitari Clotilde! Nu te lasa influentata de mafia PNL PSD. Succes!

  10. Nu esti nici trotinetist, nici turmentat. Esti cocalar pesedist ticalos.
    Daca e ceva ilegal vin toate institutiile statului, de la justitie la politie si finante, politizate de PSD si PNL, si ancheteaza.

  11. @silicon_v
    Bravo, felicitari pentru raspuns, practic mi-ai dat calculele peste cap cu noua informatie. Dar am si eu o intrebare, de curiozitate. Cetateanul cam pe unde se afla in sistemul asta moral? In centru, pe la periferie? Cam pe unde? Ca vad ca raspunsurile voastre vizeaza doar partidele, politicienii.

  12. „Nu mă interesează că cineva de la USR are 3%, ci cât de mult e recunoscută firma”

    Eu credeam ca se merge pe principiul, licitatiei si se ia in calcul pretul si calitatea produsului si nici decum „cât de mult e recunoscută firma”. Este clar si cu madam asta…

    • Pai, si pe piata IT, „cat de mult e recunoscuta firma” nu induce o anumita calitate a produsului?

  13. Hai, c-ati prins-o! Mai curajosilor, de ce nu sesizati DNA-ul, s-o lege aia? Atatea comentarii fitiliste pentru cititori neavizati, de te doare capu’ (ma rog, cine are…)! Slava Domnului, nu mor caii cand vor cainii! Hai, spor la spume!!!!!!

  14. Nu vad nimic in neregula. Totul pare legal, pretul este unul foarte bun. Sincer, mi-as dori sa vad sume la fel de mici si la PSD&Co. Din pacate, cand se apuca PSD&Co de treaba, astfel de servicii au cel putin un zero in plus la suma finala.

  15. E treaba primaritei de la S1 sa raspunda daca in atribuirea asta a fost ceva ilegal, nu e treaba mea. Ca nu sunt nici ruda cu ea, nici membru al vreunui partid. Si nici nu o sa fiu.

    Eu ziceam doar ca nu pot sa nu observ cum activitatea primaritei de la S1 e verificata si ras-verificata, inclusiv cand vorbim de sume relativ mici (3000 de euro – totalul primelor incasate de primar ca sef de proiect pentru care s-a activat ANI, 45.000 de euro – acest contract). In timp ce in mandatului lui Tudorache-diamant era o liniste de auzeai cum creste iarba.

    Finalmente, ca sa fiu transant despre „interseul cetateanului”, desi nu sunt in cauza si e foarte posibil sa ma insel (nu stau in Bucuresti-sectorul 1): eu cred ca interesul cetateanului din S1 in acest moment e mai bine reprezent de primarul actual decat de primarii anteriori, care pareau corp comun cu diversi „afaceristi” care faceau sute de milioane din contracte cu bani publici. Da, ma refer la PSD-istul Tudorache, care o sa vada un pic puscaria (folosit ca acarul Paun, nu se va ajunge la cei „mari”), si la liberalul Chiliman, ala care a facut un contract absolut halucinant cu Romprest pe 25 de ani. Si care a scapat la mustata de puscarie.