Home » Analize » Guvernul Ungariei vrea să participe la exportul cerealelor din Ucraina, deși Budapesta a refuzat să permită transporturile de armament către țara invadată de Rusia

Guvernul Ungariei vrea să participe la exportul cerealelor din Ucraina, deși Budapesta a refuzat să permită transporturile de armament către țara invadată de Rusia

Guvernul Ungariei vrea să participe la exportul cerealelor din Ucraina, deși Budapesta a refuzat să permită transporturile de armament către țara invadată de Rusia
Sursa foto: Pixabay
Ascultă articolul

Ministrul ungar al Agriculturii, István Nagy, a declarat că trebuie deschise rutele terestre pentru transportul cerealelor din Ucraina, iar Ungaria trebuie să participe şi ea la acest demers, potrivit agenției maghiare de presă MTI.

Poziția oficialului maghiar vine după ce Ungaria a devenit singura țară vecină Ucrainei care a refuzat să permită accesul transporturilor de armament din statele occidentale către țara devastată de invazia rusă. Decizia guvernului Orban a fost criticată dur de Kiev.

- articolul continuă mai jos -

Ministrul ungara a mai spus, potrivit MTI, că “întreaga piaţă mondială este afectată de greutăţile privind exportul celor peste 20 de milioane de tone de cereale blocate în Ucraina. Porturile sunt închise, suprasolicitarea este atât de mare încât navele sosite dinspre România şi care se îndreaptă spre portul Constanţa aşteaptă adesea mai multe săptămâni. Aşadar, trebuie să deschidem calea terestră, iar Ungaria trebuie să participe la acest demers.”

În opinia lui István Nagy, acest lucru este “foarte important şi din punctul de vedere al Ungariei, deoarece dacă aceste cereale pot apărea pe piaţă, se poate reduce panica, dată fiind marea îngrijorare a ţărilor din Africa de Nord (…) care se tem că nu vor avea cereale suficiente”. (Sursa foto: Pixabay)

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole