Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Guvernul a adoptat, luni, proiectul de ordonanță de urgență privind platforma de Cloud Guvernamental. Proiectul cloud-ului guvernamental este finanțat cu 500 de milioane de euro din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
UPDATE Ministrul Digitalizării Sebastian Burduja a anunțat că astăzi în ședința de guvern a fost aprobată ordonanța privind serviciile de cloud guvernamental.
„Este un jalon important din PNRR, are termen la 30 iunie și vine la pachet cu un alt jalon important, și anume semnarea contractului de finanțare pentru această investiție importantă, un contract care va fi semnat până în 30 iunie între Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării, Autoritatea pentru Digitalizarea României, STS și SRI, cele patru entități responsabile prin PNRR pentru implementarea acestei investiții. Vorbim de o investiție de peste jumătate de miliard de euro”, a spus Burduja.
Citește integral pe economedia.ro