G4Media.ro

Franţa nu vinde arme Israelului, doar componente destinate „Iron Dome”, afirmă ministrul…

Foto: Twitter/ Israel Defence Forces

Franţa nu vinde arme Israelului, doar componente destinate „Iron Dome”, afirmă ministrul apărării Sébastien Lecornu

Franţa are o poziţie „clară” care este să nu vândă arme Israelului, a declarat vineri seară ministrul apărării, Sébastien Lecornu, după ce docherii din portul Marsilia (sud-est) au refuzat să încarce un container plin cu componente militare pe o navă care se îndrepta spre Haifa, notează AFP, conform Agerpres.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media

- articolul continuă mai jos -

„Poziţia Franţei este cât se poate de clară. Nu se vând arme Israelului. Şi pe bună dreptate: Israelul este unul dintre principalii concurenţi ai industriilor franceze”, a afirmat Lecornu la canalul de televiziune LCI.

Doar „componente” destinate „Iron Dome”, unul dintre sistemele de apărare israeliene care protejează ţara de atacurile cu rachete, obuze şi drone, sau „elemente pentru reexport” sunt vândute Israelului, a adăugat el.

În acest ultim caz, „anumite lucruri merg în Israel, sunt supuse unei intervenţii industriale şi sunt adesea reexportate. Uneori chiar şi în Franţa. Iar toate acestea sunt supuse unor controale”, a asigurat ministrul.

Miercuri şi joi, docherii dintr-un port de lângă Marsilia au refuzat să încarce la bordul unei nave având ca destinaţie portul israelian Haifa, containere care conţineau piese de mitralieră fabricate de compania Eurolinks, cu sediul la Marsilia, pentru a nu „participa la genocidul în desfăşurare comis de guvernul israelian”.

Nava a părăsit portul vineri fără containerele în cauză, a declarat pentru AFP un operator portuar.

„Nu livrăm echipamente militare utilizate în Gaza”, a afirmat vineri dimineaţă la radio RTL şi ministrul francez de externe, Jean-Noël Barrot, înainte de a cita „două excepţii”.

„Sunt componentele care permit Israelului să se apere, în special cu Iron Dome,” şi „există echipamente care pot fi asamblate în Israel, dar care sunt destinate pentru reexport”, a adăugat el.

Cu toate acestea, dacă echipamentele militare ale Eurolinks ar fi utilizate în Gaza, „compania care le exportă ar încălca legea”, a spus el.

Conflictul actual din Fâşia Gaza a fost declanşat de atacul terorist fără precedent comis de Hamas în 7 octombrie 2023 în sudul Israelului şi soldat cu moartea a 1.218 de persoane, în majoritate civili. Armata israeliană a ripostat cu o operaţiune militară dură asupra poziţiilor Hamas din Fâşia Gaza. Această campanie militară a ucis peste 54.600 de palestinieni, majoritatea civili, potrivit Ministerului Sănătăţii din Gaza, date considerate fiabile de către ONU.

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

1 comentariu

  1. Le vinde doar baghetă cu sare kosșer.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.