FCSB a fost umilită și la București cu 5-0, după ce Silkeborg…

sursa foto: Facebook/ FCSB

FCSB a fost umilită și la București cu 5-0, după ce Silkeborg a câștigat cu același scor în Danemarca

FCSB a fost umilită de echipa daneză Silkeborg IF şi la Bucureşti, cu scorul de 5-0 (2-0), joi seara, pe Arena Naţională, în Grupa B a competiţiei de fotbal Europa Conference League, transmite Agerpres.

FCSB, care în tur a menajat o serie de titulari şi a cedat cu 0-5, s-a înclinat şi pe teren propriu cu acelaşi scor, golurile danezilor fiind înscrise de Kasper Kusk (12), Anders Klynge (16), Soeren Tengstedt (63) şi Sebastian Joergensen (68, 70).

Din 1992 o echipă românească nu mai pierdea o dublă cu scorul general de 0-10. Atunci, în primul tur al Cupei UEFA, Electroputere era surclasată de Panathinaikos cu 6-0 în Bănie şi cu 4-0 la Atena.

Cel mai drastic scor general, 0-11, aparţine Selenei Bacău, care pierdea în primul tur al Cupei Cupelor, în 1991, cu 0-6 (acasă) şi 0-5 (deplasare), dubla cu Werder Bremen.

Dacă la Silkeborg, FCSB era condusă deja cu 2-0 în minutul 7, pe Arena Naţională danezii au avut nevoie de ceva mai mult de un sfert de oră pentru a marca două goluri.

După ce Târnovanu s-a opus deschiderii scorului în min. 5, în faţa lui Joergensen, în situaţie de unu la unu, Edjouma (9) a şutat bine din afara careului, dar portarul Larsen a respins.

Silkeborg a marcat prima oară în min. 12, prin Kusk, găsit bine de Helenius în marginea careului. În min. 15, după o eroare a lui Haruţ, Joergensen a trimis milimetric pe lângă ţintă. Un minut mai târziu, Anders Klynge a executat un corner, iar Târnovanu a ratat în mod incredibil intervenţia, permiţând astfel danezului să înscrie din lovitură de colţ.

FCSB a reuşit să echilibreze disputa, dar tot oaspeţii au fost aproape de gol, prin Kusk (19), cu un şut pe lângă poartă de la 16 metri.

Vicecampioana României a avut două oportunităţi pe final de repriză, dar Larsen a fost la post la şuturile lui Octavian Popescu (39) şi Edjouma (43).

FCSB a început bine repriza secundă, dar Larsen a respins şutul lui Miculescu (46).

Helenius a fost în prim plan apoi, dar în primă instanţă a fost imprecis (48), iar apoi Târnovanu a salvat golul (49).

Un moment important s-a consumat în min. 60, când Olaru a ratat singur cu portarul şi a irosit astfel o şansă ca FCSB să revină în meci.

La scurt timp, Tengstedt (63) a majorat avantajul oaspeţilor, după ce a fost angajat bine în careu de Brink.

Echipa antrenate de Nicolae Dică i-a fost refuzat golul de onoare, marcat în min. 65 de Miculescu, la centrarea lui Radaslavescu, dar arbitrul nu a văzut că mingea a fost respinsă de Sonne de dincolo de linia porţii şi nu a validat reuşita.

Radaslavescu (67) a trecut şi el pe lângă golul de onoare, dar şutul a fost respins de Larsen.

Silkeborg a completat dezastrul ”roş-albaştrilor”, Joergensen reuşind dubla în doar trei minute, după un slalom prin careul gazdelor (68), iar apoi cu o reluare simplă la centrarea lui Engel (70).

FCSB va juca pe 27 octombrie la Bruxelles cu Anderlecht, iar pe 3 noiembrie cu West Ham United, dar nu mai are şanse de a merge mai departe.