Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Premierul Ilie Bolojan are trei proiecte de reformă pe care vrea să le promoveze urgent în absența miniștrilor PSD, potrivit informațiilor G4Media. E vorba despre penalizarea companiilor care au blocat piața energiei electrice, noua lege a salarizării bugetarilor (care e jalon în PNRR) și creșterea vârstei de pensionare în armată, poliție, jandarmerie și servicii.
Șeful guvernului, pus de PSD sub presiune să demisioneze, a anunțat încă de marți într-un interviu la Știrile Pro TV că după ce miniștrii PSD vor demisiona, guvernul va demonstra că „se poate guverna mai bine decât cu frâna de mână trasă”.
Bolojan și-a asumat ca interimar postul de ministru al Energiei, unde îl va înlocui pe ministrul demisionar Bogdan Ivan. Premierul a vorbit deseori în ultima perioadă despre blocarea artificială a pieței energiei de companii ale unor ”băieți deștepți”, în complicitate cu Transelectrica, compania de stat controlată de PSD.
El a explicat într-un interviu pentru G4Media din 27 martie mecanismul prin care piața energiei electrice a fost blocată, ceea ce a dus la scumpirea energiei: Transelectrica a emis prea multe ATR-uri (avize tehnice de racordare) pentru companii care ulterior tranzacționează aceste ATR-uri către firmele care vor cu adevărat să facă producție. ”Prin faptul că am ocupat capacitatea de a te conecta la rețelele noastre, am blocat pur și simplu investițiile în energie sau le-am scumpit foarte mult”, a spus el.
Printre marii beneficiari ai acestor scheme se numără, potrivit informațiilor G4Media, și oameni de afaceri legați de fostul mogul Sorin Ovidiu Vîntu.
Ce vrea să facă premierul pentru a-i decupla pe aceștia de la rețeaua pe care au blocat-o? A explicat tot în interviul pentru G4Media: ”vom impune niște restricții pentru cei care le-au primit deja (avizele tehnice de racordare – n.red.) în așa fel încât să le crească garanțiile că dacă nu fac acele investiții, vor pierde 20% din valoarea acelei investiții (…) Din punctul meu de vedere, prețul la energie poate să scadă cu 10-20% fără probleme, prin câteva măsuri”.
Ca premier și ministru interimar al Energiei, Bolojan va putea să modifice legislația existentă prin ordonanțe de urgență, hotărâri de guvern sau simple ordine de ministru, au declarat pentru G4Media surse guvernamentale.
Salarizarea bugetarilor este un jalon important în PNRR, care avea ca termen inițial anul 2023. Ea a fost amânată de guvernele Ciucă și Ciolacu pentru a nu provoca tensiuni în societate în perioadele electorale, dar acum ea trebuie aprobată până la 31 august pentru a nu pierde 770 de milioane de euro, valoarea penalizării pentru neîndeplinire.
Un draft al proiectul legii a fost elaborat de Ministerul Muncii, condus până acum de Florin Manole, dar, potrivit informațiilor G4Media, el ar fi adus o cheltuială suplimentară la bugetul statului de câteva miliarde de lei anual. Or, miza este așezarea acestei salarizări pe baze corecte și sustenabile pentru buget, după cum arată PNRR asumat de România.
Legea, care urmează să intre în vigoare treptat, începând din 2027, ar putea fi adoptată de guvernul Bolojan fie prin procedura normală, fie prin asumarea răspunderii în Parlament. Nu e clar dacă premierul va risca să își asume răspunderea acum, în plină criză politică, când PSD sau opoziția ar putea depune o moțiune de cenzură, dar în guvern există opinia că nici PSD și nici AUR nu și-ar asuma o moțiune de cenzură când miza e reprezentată de aproape un miliard de euro din fondurile europene.
Ilie Bolojan a anunțat încă de anul trecut că vrea să revizuiască pensiile militare (armată, poliție, servicii, jandarmerie etc.), pentru a crește vârsta de pensionare la fel ca la magistrați. În acest moment, unii angajați din sistemul de securitate și ordine publică se pot pensiona la 48 de ani.
În interviul pentru G4Media din 27 martie, el a explicat cum vrea să modifice legea actuală: ”lucrurile trebuie gândite în două etape: modificarea generală a legii de pensionare în aceste zone și particularizarea pe fiecare sector. Pentru că una este să fii la Jandarmerie la pază la o instituție publică fără probleme și poți să stai în pază liniștit până la 65 de ani. Și alta este să fii într-un batalion de intervenție, de restabilire a ordinii, la brigada de jandarmi, unde ai nevoie de o anumită forță fizică și unde trebuie gândită o formulă de echivalare a anilor lucrați în așa fel încât să permită o pensionare accelerată. Dar nu pentru toată lumea”.
Potrivit informațiilor G4Media, premierul vrea să adopte reforma ca proiect de lege care să fie ulterior trimis Parlamentului pentru dezbatere.
Bolojan a spus în interviul pentru Pro TV că guvernul poate lucra mai bine fără miniștrii PSD. Una dintre posibilele explicații e dispariția mecanismului de blocare reprezentat de întârzierea avizelor de către miniștrii social-democrați. Acum, principalele ministere avizatoare, Finanțele și Justiția, sunt ocupate de PNL prin Alexandru Nazare, respectiv Cătălin Predoiu.
De asemenea, ministerele inițiatoare – Energie, Armată, Muncă – sunt conduse acum de miniștri PNL și USR.
Guvernul Bolojan funcționează cu puteri depline și după demisia miniștrilor PSD. El poate adopta ordonanțe de urgență, ordonanțe simple, poate trimite proiecte legislative în Parlament și își poate asuma răspunderea în fața legislativului.
Mñajută!
Cuibul de viespi pnl-iste ale lui Virgil Popescu care după implementarea ordinelor de-a hăcui ind.energetica a României și triplarea facturilor la români, a fost promovat de stăpâni la Bruzel ..Dar e greu de publicat acest adevăr de către presa
Nu e consistență!
Impozitati cu 40% bugetarii cumularzi de salariu si pensie.
Mai dispar din nemuritori!
Apoi e esential sa incercati un draft de lege privind adm.teritoriala a Romaniei
___
Corect e ca sa existe o centralizare a comenzii administrative prin fuziunea, comasarea unor localitati adiacente la Resedinta de judet care e de regula un municipiu mare.
Acesta este viitorul!
Comasare, concentrare digitalizare si pastram in aceste localitati un casier pentru incasare impozitelor de la cei care nu pot plati online.
Si poate inca un alt post comunitar.
–
Primarii care-si pierd privilegiile si cascavalul au inceput sa urle ca din gura de șarpe!
–
Politicienii care se opun lui Ilie Bolojan au o miză, pentru că dacă ei pierd în această luptă devin irelevanți din punct de vedere politic, or, ei nu-și doresc așa ceva.
–
Polonia, care are un PIB mult peste cel al României în momentul de față, are 2.000 de unități administrativ-teritoriale (UAT) la o suprafață cu 40% mai mare decât a României, în timp ce noi avem vreo 3.000 de UAT-uri la o suprafață mult mai mică, ceea ce-nseamnă că avem o administrație publică locală mult supradimensionată.
Modernizarea României înseamnă reducerea cam cu o mie a unităților administrativ-teritoriale, a primăriilor, și reclasificarea din temelii pentru restul de două mii. Cele o mie fie pot fi desființate, fie pot fi comasate, fie pot fi integrate în zonele metropolitane.
Sunt foarte multe strategii fără ca cetățeanul să simtă semnificativ vreo presiune din punct de vedere administrativ.
Serviciile administrative pe care le face azi o primărie vor fi la același nivel, mai ales dacă introducem acțiuni de digitalizare, de automatizare a acestora. Omul își poate depune o cerere de la distanță, poate primi o autorizație, un aviz mult mai ușor decât în momentul de față.
Aceasta este calea prin care România poate fi modernizată din punct de vedere administrativ-teritorial, dar pentru clasa politică e convenabil ca lucrurile să rămână așa cum sunt.
Mai e mult de furat!
😡
legea cumul salariu-pensie e blocată de CSM și nu va fi niciodată aprobată
Rupele fasu bolojane, acum ii vremea de cioplit in neciopliti
Nu apucă scursura asta de Bolovan sa mai facă nimic.
Si dacă apucă?