Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Vicepreședintele Parlamentului European, Victor Negrescu, a propus introducerea unei taxe europene pe industria jocurilor de noroc și a pariurilor online. Resursele obținute ar urma să devină surse proprii ale bugetului UE, fiind destinate exclusiv educației și politicilor de tineret, transmite Mediafax.
Inițiativa vine în contextul în care Uniunea Europeană are nevoie de resurse suplimentare pentru a face față provocărilor actuale, iar multe dintre soluțiile aflate în discuție ar putea afecta direct state membre precum România.
„Am propus o alternativă corectă și realistă pentru a finanța educația, care nu taxează cetățenii și nu pune presiune pe bugetele naționale. Vorbim despre o industrie digitală, transfrontalieră, care beneficiază de piața unică europeană, dar care este insuficient reglementată și impozitată inegal în prezent. În acest sens, am depus un amendament co-semnat de peste 20 de eurodeputați și susținut de intergrupul legislativului european pentru educație prin care solicităm ca 20% din viitorul buget european pe termen lung să meargă către educație și formarea competențelor”, a declarat europarlamentarul Victor Negrescu.
Propunerea vizează introducerea unor reguli europene clare pentru sectorul online, combaterea activităților ilegale și a evaziunii, protejarea minorilor și prevenirea dependenței. Astfel, s-ar crea o nouă sursă de venituri fără a taxa direct populația.
Banii colectați prin aplicarea acestei taxe ar putea fi direcționați spre priorități europene esențiale, precum educația, politicile de tineret, competențele digitale și prevenția.
Amendamentul a fost depus la raportul Parlamentului European privind viitorul Cadru Financiar Multianual, având sprijinul grupului Socialiștilor și Democraților (S&D).
Publicația Politico a notat că inițiativa ar putea „omorî mai mulți iepuri dintr-o singură lovitură”, prin întărirea veniturilor Uniunii și reducerea fragmentării reglementărilor digitale.
„Este o soluție pragmatică, echilibrată și fezabilă politic, care ajută Europa să își consolideze bugetul fără a penaliza România sau cetățenii săi”, a subliniat vicepreședintele Parlamentului European, Victor Negrescu.