Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Fostul ministru al Finanțelor și al Fondurilor Europene în câteva guverne PSD, Eugen Orlando Teodorovici, a pierdut definitiv în instanță procesele prin care contesta sancționarea sa de către conducerea Curții de Conturi, pentru participarea la activități politice incompatibile cu funcția sa, de director al unei structuri din cadrul Autorității de Audit a Curții de Conturi.
În martie 2024, Teodorovici a participat la lansarea publică a Blocului Suveranist Român, o formațiune politică meteorică fondată de Ilan Laufer, și el fost ministru în Guvernul Tudose. Autoritatea de Audit l-a trimis în fața Consiliului de Etică, organism care l-a sancționat cu avertisment.
Potrivit Codului de Etică al Autorității de Audit, sunt considerate abateri disciplinare „exprimarea publică a unor opinii sau convingeri politice, precum şi participarea la activităţi sau manifestaţii publice cu caracter politic”.
Teodorovici a contestat sancțiunea primită, dar Tribunalul București i-a respins acțiunea, iar apelul pe care l-a făcut a fost, de asemena, respins de către Curtea de Apel București, pe 19 ianuarie anul acesta.
Însă Eugen Teodorescu a recidivat: în noiembrie anul trecut, și-a anunțat candidatura pentru postul de primar al municipiului București, fapt care i-a atras o nouă reclamație disciplinară pentru încălcarea aceleiași prevederi. Reclamația încă se află în lucru la Autoritatea de Audit.
Acum, Eugen Teodorovici și-a depus, pe 6 martie, candidatura pentru una din cele 18 funcții de consilier de conturi, rămasă vacantă după plecarea lui Mihai Busuioc la Curtea Constituțională, pentru perioada de mandat rămasă, adică până în octombrie anul acesta.