Echipa de tineret a României a învins Ungaria la fotbal. Scorul 2-1…

Captura: GSP

Echipa de tineret a României a învins Ungaria la fotbal. Scorul 2-1 și România e prima în grupă

Naţionala de fotbal Under-21 a României a învins dramatic formaţia similară a Ungariei, cu scorul de 2-1 (0-0), sâmbătă seara, în Grupa A a Campionatului European de tineret 2021, pe Stadionul Uj Bozsik din Budapesta.

Golurile au fost marcate de Alexandru Mățan (70) și Alexandru Pașcanu (87), iar pentru Ungaria de Andras Csonka (56).

Reprezentativa țării gazdă a început mai bine meciul și a avut prima mare șansă de gol în minutul 8, când Andrei Vlad a intervenit extraordinar la un șut puternic al lui Bolla. Șase minute mai târziu, a venit replica României, prin Olimpiu Moruțan, a cărui lovitură de cap a trecut puțin peste poartă.

În minutul 30, Andrei Vlad a avut o nouă intervenție excelentă, la un șut din lovitură liberă plasat aproape de vinclu de Mezei. 12 minute mai târziu, ”tricolorii” au avut o nouă șansă de gol, dar Radu Boboc n-a găsit ținta.

În același minut 42, Ungaria a rămas în 10 jucători, Szoke fiind eliminat pentru al doilea cartonaș galben, încasat pentru o lovitură cu cotul aplicată în fața lui Denis Ciobotariu. Finalul părții secunde a oferit o nouă șansă pentru România, irosită, însă, de George Gganea.

În minutul 50, România a solicitat un penalty, pentru un fault comis asupra lui Andrei Ciobanu, însă, chiar dacă reluările au atestat ulterior contactul, arbitrul a lăsat jocul să continue. Șase minute mai târziu, maghiarii au dat, în inferioritate numerică, lovitura, Csonka învingându-l pe Vlad din interiorul careului, după o pasă perfectă a lui Deutsch.

După deschiderea scorului, Ungaria a făcut pasul în spate și România a reușit să producă ocazii la poarta adversă. După șanse irosite de Olaru și Ciobanu, Alex Mățan a luat o acțiune pe cont propriu și a marcat cu un șut superb, la colțul lung.

Min. 90+6: E final de meci! România învinge Ungaria cu 2-1, relatează gsp.ro.

Sursa Foto: Captura/gsp.ro