Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Cinci zebre din Olanda au ajuns miercuri seară la Grădina Zoologică din Târgu Mureș, au anunțat reprezentanții instituției.
Animalele au fost donate de Burgers’ Zoo din Arnhem. Cu același transport au mai sosit o buhă mare și 9 papagali călugăr proveniți de la Avifauna din Alphenlaan den Rijn.
”Această donație este parte a programului EAZA pentru conservarea speciilor. Păsările aduse pot fi admirate din prima zi, dar din motive de siguranță, zebrele vor fi ținute sub observație timp de câteva zile, iar apoi, cel mai probabil la sfârșitul săptămânii, își vor ocupa locul în Țarcul Africa” au transmis reprezentanții Grădinii Zoologice din Târgu Mureș, într-un comunicat.
Aproximativ 180.000 de persoane vizitează anual grădina zoologică, unde sunt găzduite animale și păsări de pe toate continentele.
Mulțumesc pentru generozitate Olandei!
Presupun ca zebrele nu au venit pe cale rutieră, ca ar fi ajuns moarte din cauza timpului de așteptare la frontiera Schengen.