Home » Articole » Dominic Fritz spune că social-democraţii au lăsat ministerele „într-un hal înspăimântător”

Dominic Fritz spune că social-democraţii au lăsat ministerele „într-un hal înspăimântător”

3951
Dominic Fritz spune că social-democraţii au lăsat ministerele "într-un hal înspăimântător"
sursa foto: Facebook / Dominic Fritz
Ascultă articolul

Preşedintele USR, Dominic Frtiz, spune că miniştrii social-democraţi au lăsat ministerele pe care le-au gestionat „într-un hal absolut înspăimântător”, transmite Agerpres.

El a precizat, joi, pentru Digi 24, că miniştrii USR încearcă să scoată la suprafaţă aceste probleme şi să le repare în următoarele săptămâni

„Vom avea poate şi noi surprize, informaţii. Încercăm şi în ministerele pe care le-au lăsat miniştrii PSD într-un hal absolut înspăimântător: PNRR, multe miliarde pierdute; proiecte pierdute, la sănătate, la energie. Toate aceste lucruri încercăm să le scoatem la suprafaţă şi să vedem ce să mai şi reparăm în următoarele săptămâni”, a spus el.

- articolul continuă mai jos -

Dominic Frtiz a reiterat că miniştrii USR şi PNL îşi vor continua activitatea în ministere până se va forma un nou guvern.

„Dacă PSD nu reuşeşte nicicum să ducă la capăt planul lor, pe care nu ştiu de când l-au avut, atunci cu siguranţă vom fi responsabili şi împreună vom decide care e următorul pas pentru România. Dar nu suntem acolo. Acum este responsabilitatea PSD să ne spună ce vor să facă cu această nouă majoritate”, a spus el.

Dominic Fritz a declarat că PNL şi USR, împreună, reprezintă „cea mai mare facţiune” din Parlament şi vor susţine menţinerea României pe calea reformistă. El a menţionat că angajamentul încheiat între liderii USR şi PNL presupune că hotărârile următoare vor fi stabilite de comun acord.

„În consultările de la Cotroceni nu vom spune lucruri care să ne surprindă reciproc. Şi cred că aşa e şi sănătos. Ca să venim cu o forţă care are cu adevărat o contra-putere faţă de sistemul corupt pe care l-a creat PSD în această ţară, în ultimii 35 de ani, este nevoie de această formă de aliniere”, a declarat liderul USR.

Potrivit acestuia, liberalii văd că Ilie Bolojan este un lider care promovează „o guvernare onestă, corectă” şi îl susţin din acest motiv.

„Nu văd foarte mulţi dornici de suicid politic în PNL”, a spus el. AGERPRES / (AS – redactor: Irinela Vişan, editor: Karina Olteanu)

Comentarii
  • G4media, nu credeți că astfel de mesaje, ca cel anterior, ar trebui cenzurate?
    Nu credeți că este deranjant, ca să mă exprim frumos, că vă face deservicii, referindu-mă aici la seriozitatea mesajului, ca astfel de mesaje să rămână postate atât de mult timp?
    Jenant!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole