Dinamo, învinsă la limită de Magdeburg, în ultimul meci din grupele Ligii…

sursa foto: Facebook/ CS Dinamo Bucuresti

Dinamo, învinsă la limită de Magdeburg, în ultimul meci din grupele Ligii Campionilor/ În play-off va întâlni formația Kiel

CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă de SC Magdeburg cu scorul de 34-33 (19-17), joi seara, în deplasare, în ultimul său meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin, astfel că în play-off va întâlni o altă echipă germană, THW Kiel.

Campioana Germaniei a dominat prima repriză şi a condus cu 6-3 (min. 8), 9-6 (14) şi 19-16 (30), scorul la pauză fiind 19-17 pentru gazde.

În repriza secundă, Magdeburg s-a desprins la cinci goluri, 27-22 (43), dar Dinamo a avut o revenire pe final şi a reuşit egalarea, 33-33 (58). Robert Militaru a primit cartonaş roşu la următorul atac al gazdelor, iar Magdeburg a înscris din aruncare de la 7 metri. Dinamo nu a reuşit să fructifice atacul său şi echipa germană a câştigat cu 34-33.

Pentru echipa antrenată de Xavi Pascual au marcat Ante Kuduz 5 goluri, Joao Pedro Francisco da Silva 4, Nicuşor Negru 4, Alex Pascual 4, Stanislav Kasparek 4, Lazar Kukic 3, Andrii Akimenko 3, Cedric Sorhaindo 2, Robert Militaru 2, Valentin Ghionea 1, Khalifa Ghedbane (portar) 1.

Alexandru Bucătaru a încheiat cu 10 mingi parate (22,73%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Tim Hornke 10, Kay Smits 5, Vladan Lipovina 4, Lukas Mertens 4, Michael Damgaard Nielsen 4, Lucas Meister 2, Philipp Weber 2, Matthias Musche 1, Gisli Thorgeir Kristjansson 1, Marko Bezjak 1.

Mike Jensen a apărat 10 şuturi (29,41%), iar Nikola Portner a parat 3 (25%).

Meciul a fost arbitrat de islandezii Jonas Eliasson şi Anton Palsson, iar delegat EHF a fost slovenul Leopold Kalin.

Miercuri, Paris Saint-Germain Handball a dispus de Telekom Veszprem cu 37-35, iar GOG Gudme a învins-o pe PPD Zagreb cu 33-29, în timp ce joi FC Porto a pierdut acasă cu Orlen Wisla Plock, scor 27-28.

Dinamo, clasată pe locul 5 în grupă, va juca în play-off cu THW Kiel, care a încheiat pe locul 4 în Grupa B. Dinamo va disputa meciul tur pe 22 martie, la Bucureşti, returul fiind programat o săptămână mai târziu în Germania.

Celelalte dueluri din play-off sunt Pick Szeged – Telekom Veszprem, Orlen Wisla Plock – HBC Nantes şi Aalborg Handbold – GOG Gudme. Direct în sferturi s-au calificat PSG, Magdeburg, respectiv Barca şi Industria Kielce.