Dinamo Bucureşti – Skjern Handbold, scor 28-27, în turul sferturilor European League…

sursa foto: Facebook/ Dinamo București

Dinamo Bucureşti – Skjern Handbold, scor 28-27, în turul sferturilor European League la handbal masculin

Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale European League. Returul va fi în 30 aprilie, în deplasare, pentru un loc la Turneul F4, transmite News.ro.

Principalii marcatori ai partidei au fost Kukic 7 goluri, Kasparek 5, Rosta 4, pentru Dinamo, respectiv V. Bergholt 5, E. Bergholt 5, Nazare 5, pentru echipa daneză.

Campioana Dinamo Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale European League, după ce a învins formaţia daneză Bjerringbro-Silkeborg (27-24 şi 37-34).

Dinamo a mai atins optimile acestei competiţii, fosta Cupa EHF, în sezonul 2004-2005, când a fost eliminată de IFK Skovde, iar în sezonul precedent a jucat semifinale, cu BM Altea, ratând finala în 20 martie 2004.

În celelalte confruntări din sferturi se duelează Fuchse Berlin – HBC Nantes, IK Savehof – SG Flensburg-Handewitt (30-41 în tur) şi Rhein-Nekar Lowen – Sporting CP.

Turneul Final Four va avea loc la Hamburg, în 25-26 mai.

Fuchse Berlin este deţinătoarea trofeului.