Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
În funcție de țară, cheltuielile pentru produse alimentare pot varia de la câteva procente până la peste jumătate din cheltuielile de consum. România s-a clasat pe locul 55 într-un clasament cu 105 țări analizate de portalul Picodi în funcție de acest criteriu. Alimentele și băuturile nealcoolice reprezintă 25,2% din cheltuielile pentru bunuri și servicii în România, la un nivel similar cu cel din Tunisa (24,2%) Mexic (26,2%), și Turcia (27,3%), conform analizei.
Potrivit statisticii locale, procentul e și mai însemnat. Astfel, produsele alimentare şi băuturile nealcoolice în valoare de 1301 lei pe o gospodărie, au deţinut o pondere însemnată în cheltuielile totale de consum ale gospodăriilor, de 35,1%, în trimestrul I, conform INS.
Picodi.com a verificat datele statistice din 105 țări și a calculat câți bani cheltuiesc oamenii pe cumpărături în întreaga lume.
Citește integral pe economedia.ro