Home » Articole » Comunitatea Corupția ucide a depus plângere la CNA împotriva postului România TV, care a prezentat protestul de duminică din București drept o „operațiune de tip militar ca o lovitură de stat”

Comunitatea Corupția ucide a depus plângere la CNA împotriva postului România TV, care a prezentat protestul de duminică din București drept o „operațiune de tip militar ca o lovitură de stat”

1030
Comunitatea Corupția ucide a depus plângere la CNA împotriva postului România TV, care a prezentat protestul de duminică din București drept o „operațiune de tip militar ca o lovitură de stat”
Sursa foto: Facebook Corupția ucide
Ascultă articolul

Comunitatea Corupția ucide a anunțat, marți, că a depus oficial plângere la Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) împotriva postului România TV, care a prezentat protestul de duminică din București drept o „operațiune de tip militar ca o lovitură de stat”.

„Încă nu înțelegem cum acest post nu este închis (PSD si PNL controlează CNA-ul), unicul scop al acestui post este de a produce dezinformare si de manipulare a opiniei publice. Până în ianuarie 2022, acesta a primit 163 de sancțiuni și amenzi în valoare totală de 1.372.000 lei”, se arată pe pagina de Facebook Corupția ucide.

- articolul continuă mai jos -

Aceasta amintește cele mai mari sancțiuni ale CNA pentru România TV:

  • În decembrie 2016 postul a fost amendat de CNA în baza Legii audiovizualului cu 30.000 de lei pentru informațiile false legate de incendiul de la Colectiv.
  • În anul 2017 postul a fost amendat cu 150.000 de lei, pentru nediferențierea faptelor de opinii și manipularea opiniei publice cu informații false, cum ar fi plata protestatarilor, copiilor și a animalelor domestice de către miliardarul american George Soros în cadrul protestelor anticorupție din România din 2017–2019.
  • Pe 4 mai 2025, CNA a decis să suspende operațiunile România TV pentru trei ore, de la 18:00 până la 21:00 pe 7 mai 2025, pe motivul difuzării dezinformațiilor. Canalul a primit o amendă de 200.000 de lei.

Televiziunea controlată de Sebastian Ghiță a prezentat marșul organizat duminică seară pentru justiție, după cinci zile de proteste declanșate de publicarea documentarului „Justiție capturată” publicat de Recorder, drept „o lovitură de stat”, potrivit HotNews.

Pe burtiera postului România TV scria cu majuscule „Operațiune de tip paramilitar ca o lovitură de stat” în timp ce rulau imagini în direct de la oamenii care s-au adunat în Piața Universității pentru a porni în marș spre Piața Victoriei.

Pe ecran au mai curs titluri precum: „Ofensiva Coldea-USR-Rezist, este alertă în structuri”, „Criminali, drogați și interlopi – Alături de reziști”, „Jandarmii apără România TV de hoardele rezist”.

Vezi și Ziua 5 de proteste: Peste 10.000 de persoane au protestat în Piața Victoriei: „Justiție, nu corupție!”, „Independență, nu obediență!”, „Lia, Lia, te-așteaptă pușcăria!”, „Afară cu Predoiu”, „Afară cu Voineag”, „PSD, ciuma roșie!” / Proteste și în alte orașe

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole