Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Ioan Sabin Sărmaș, consilier local la primăria Cluj Napoca, a fost numit, miercuri, în funcția de președinte al Agenției pentru Agenda Digitală a României (AADR). Sărmaș a demisionat din funcția de consilier după publicarea deciziei în Monitorul Oficial.
Agenția se afla în subordinea Ministerului Comunicațiilor și are rolul de a opera sistemele informatice de la nivel național, destinate guvernării electronice. Mai precis, are în gestiune sistemul e.licitatie.ro (SEAP – sistemul electronic de achiziții publice); autorizatiiauto.ro (SAET – sistemul pentru atribuirea electronică a autorizațiilor de transport internațional, rutier, de marfă, și pentru atribuirea traseelor de transport); ghiseul.ro (SNEP – sistemul național electronic de plata cu cardul a taxelor și impozitelor); edirect.e-guvernare.ro (PCUe – punctul de contact unic electronic).
Având în vedere că ministerele s-au comasat, există un plan de organizare și pentru această structură importantă, care ar urma să devină Autoritatea pentru Digitalizarea României (ADR). În noua variantă, ADR va funcționa ca entitate de sine stătătoare, păstrând același rol, cu sarcina specifică de a implementa politicile de digitalizare din sectorul public, perspectivă care va conduce la o reală conexiune/relaționare cu autoritățile locale.
Potrivit Actualdecluj.ro, Sabin Sărmaș are doar 34 de ani, este membru în PNL Cluj, având calitatea de consilier local. Absolvent al UTCN, este IT-ist de profesie, unul dintre puținii tineri cu viziune crescuți de partid. Sărmaș a reușit să pună pe picioare o firmă de servicii de software development (Cicada Technologies), fiind destul de cunoscut în branșa în care activează.
Citește integral în Actualdecluj.ro
Sursa Foto: Facebook/ Sabin Sărmaș
Daca e asa tare sa nu ma mai intrebe pe mine prin proxies sa fac programul, altfel sa imi trimita salariul lui mie!
Aa, so dormeo s-a pus pe supt. Baga, atarnici. Nu la mine ca te-neci h3he
A ajuns frustrarea la cote maxime? :))
A fost consilier in cadrul Consiliului local al municipiului Cluj-Napoca, nu la Primaria Cluj. E cazul să faceți diferența!
…. păi, Ilinca, Scârbit, din moment ce cunoașteți personajul, dati-ne detalii, ca să știm: să lăudăm au ba!
Dpdvdvd, se pare că nu!
Argumente?
Nu de alta, da PNL-u face și desface fix ca Psd-u.
Nu că m-aș fi așteptat la altceva….
Numiri și nominalizări de toată frumusețea.
Măcar să știm:” om tânăr, IT-ist, face digitalizare, au ba?