Home » Articole » Cîmpeanu: Aveam 253 de şcoli cu probleme din perspectiva asigurării condiţiilor de protecţie sanitară și cele mai multe au fost rezolvate. Astăzi va fi evaluată situaţia în fiecare judeţ / Inspectorul general din Dolj, schimbat

Cîmpeanu: Aveam 253 de şcoli cu probleme din perspectiva asigurării condiţiilor de protecţie sanitară și cele mai multe au fost rezolvate. Astăzi va fi evaluată situaţia în fiecare judeţ / Inspectorul general din Dolj, schimbat

Cîmpeanu: Aveam 253 de şcoli cu probleme din perspectiva asigurării condiţiilor de protecţie sanitară și cele mai multe au fost rezolvate. Astăzi va fi evaluată situaţia în fiecare judeţ / Inspectorul general din Dolj, schimbat
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Ascultă articolul

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a afirmat că, în urma evaluărilor din teren, s-a constatat că 253 de unităţi din întreaga ţară aveau probleme din perspectiva asigurării condiţiilor de protecţie sanitară. Situaţia pe fiecare judeţ va fi dezbătută la ora 13.00, în videoconferinţa cu premierul Florin Cîţu, cât se va face şi bilanţul unităţilor care nu vor putea relua fizic cursurile din cauza lucrărilor, relatează News.ro.

- articolul continuă mai jos -

”Există şi unele probleme de infrastructură în unele şcoli. Vom avea la ora 13.00 o şedinţă cu toţi prefecţii, toţi inspectorii şcolari, cu primul ministrul şi ministrul de Interne în care vom vedea stadiul remedierii cu privire la condiţiile necesare începerii şcolii. Aveam 253 de şcoli care aveau probleme din perspectiva asigurării condiţiilor de protecţie sanitară, 37 în Dolj, în Bucureşti 28 (…) Săptămâna trecută problemele au fost identificate prin vizite la faţa locului (…) în cea mai mare parte a situaţiilor au fost remediate”, a declarat, duminică, Sorin Cîmpeanu.

Ministrul a mai precizat că, în videoconferinţa programată la ora 13.00, se va discuta despre fiecare caz în parte de unitate care nu a reuşit să remedieze toate problemele.

”Sunt convins că vor rămâne foarte puţine acele şcoli unde nu s-au remediat problemele. În Dolj, de exemplu, care avea cele mai multe probleme a beneficiat de schimbarea inspectorului şcolar general de către ministrul Educaţiei. Adică, deficienţele de management în pregătirea şcolilor se plătesc”, a mai afirmat Cîmpeanu.

Premierul Florin Cîţu a convocat, duminică, la ora 13.00, o videoconferinţă pentru a se dscuta despre încperea anului şcolar.

Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Știri video

Comentarii
  • Paul de Timisoara

    L-am injurat pe Campeanu dar fata de dezastrul Anisie se zbate sa faca ceva .
    Clar , nu e in stare sa reformeze crva in educatie dar macar nu e depasit de situatie ca femeia aia care nu avea ce cauta acolo.

    • Câmpenu doar vinde o imagine mai bună decât ceilalți miniștrii . Clasa a noua nu are nici măcar programa, manuale ce sa mi spun și domnul ministru, cu nonșalanță spune că noua programă, care trebuia implementată de anul acesta va fi gata peste 2 ani. Deci copii care intra mâine în clasa a noua, au învățat după.o programă, din anul acesta se vor întoarce la.programa veche, care trebuie ajustata de profesori din mers, fara manuale.

    • DA, SE ZBATE. SA-I „REZOLVE” PE TOTI PLAGIATORII CASTELOR. ARE ORDIN !

  • Frectie la picior de lemn.
    Atata timp cat nu exista autobuze scolare, elwvii ajung la școală deja contaminati in focarele de infectie reprezentate de mijloacele de transport in comun. Altii se infecteaza in familie.
    Si toti acestia aduc la scoala virusul(ei poate sunt asimptomatici) si ii infecteaza pe colergii lor vulnerabili.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole