CFR Cluj a luat bătaie cu 0-4 de la Corvinul Hunedoara, formație…

sursa foto: Captura, CFR Cluj/Facebook

CFR Cluj a luat bătaie cu 0-4 de la Corvinul Hunedoara, formație care s-a calificat în semifinalele Cupei României

CFR Cluj a fost surclasată cu scorul de 4-0 (1-0) de formaţia de ligă secundă Corvinul Hunedoara, care s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal, marţi seara, pe teren propriu, relatează Agerpes.

Echipa antrenată de Adrian Mutu a rămas în zece jucători încă din minutul 11, când mijlocaşul grec Panagiotis Tachtsidis a primit direct cartonaşul roşu pentru lovirea cu cotul a lui Marius Lupu.

Formaţia de ligă secundă a deschis scorul prin fundaşul Viorel Lică (43), după un corner. Hunedorenii s-au desprins după pauză, prin reuşita lui Marius Coman (50), fost jucător al CFR-ului, din pasa lui Lupu. Nicolae Pîrvulescu (67) a marcat cel mai frumos gol al partidei, cu un şut de la 25 de metri, în vinclul porţii lui Răzvan Sava.

Fundaşul Ionuţ Pop, proaspăt internaţional Under-20, introdus pe teren în min. 85, a închis tabela, cu o lovitură de cap, la centrarea lui Antonio Bradu.

Gazdele au mai avut ocazii bune de gol prin Coman (19) şi Lică (38), în timp ce clujenii au ratat prin Peter Michael (27), Karlo Muhar (27 – bară) şi Daniel Bîrligea (70).

Lovitura de start a fost dată de reputatul antrenor Mircea Lucescu, care a urmărit meciul alături de Ioan Andone.

În semifinale, Corvinul o va înfrunta pe câştigătoarea dintre FCU Craiova FC şi FC Voluntari.

CS Corvinul 1921 Hunedoara – FC CFR 1907 Cluj 4-0 (1-0), Stadion ”Michael Klein” – Hunedoara
Au marcat: Viorel Lică (43), Marius Coman (50), Nicolae Pîrvulescu (67), Ionuţ Pop (90+2).
Cartonaş roşu: Panagiotis Tachtsidis (CFR, 11).
Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); arbitri asistenţi: Cosmin Vatamanu (Bucureşti), Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj); al patrulea oficial: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova)
Arbitru video: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistent video: Stelian Slabu (Braşov)
Observatori: Octavian Şovre (Satu Mare) – CCA, Mihai Andrieş (Bucureşti) – FRF