Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Avtovaz, cel mai mare producător de automobile din Rusia, care a suspendat o parte din producţie din cauza sancţiunilor şi a lipsei de componente, oferă muncitorilor de la fabrica din Izevsk o plată unică de circa 3.000 de dolari pentru plecări voluntare din companiei, transmite agenția Reuters, citată de News.ro.
Compania a reluat producţia unora dintre modelele populare Lada la fabrica sa principală din Togliatti în iunie, după ce a oprit parţial producţia în primăvară din cauza penuriei de piese electronice cauzată de sancţiuni.
Compania, al cărei acţionar de lungă durată, producătorul francez de automobile Renault, şi-a vândut pachetul de acţiuni unui investitor rus în luna mai, nu a reuşit să relanseze producţia modelului Lada Vesta şi a trimis 3.200 de angajaţi de la fabrica sa din Izevsk din centrul Rusiei în concediu plătit, în martie.
Citește integral pe economedia.ro