Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Cancelarul german Olaf Scholz a inaugurat sâmbătă în oraşul nordic Wilhelmshaven primul terminal plutitor de gaz natural lichefiat al Germaniei, informează dpa, citată de Agerpres.
Construirea acestuia, care s-a desfăşurat într-un timp record de mai puţin de zece luni, arată că „Germania este capabilă de noi începuturi şi noi viteze”, a declarat cu această ocazie liderul SPD (Partidul Social Democrat), care era flancat de ministrul economiei, Robert Habeck (Verzi), al finanţelor Christian Lindner (Partidul Liberal Democrat) şi de premierul din Saxonia inferioară Stephan Weil (SPD).
Terminalul flotant situat în largul coastei Mării Nordului din acest land este menit să contribuie la reducerea problemelor de aprovizionare cu gaz ale Germaniei determinate de lipsa livrărilor din Rusia. Alte patru urmează să fie construite până la finele anului viitor, la Brunsbüttel (Schleswig-Holstein), Stade (Saxonia inferioară), Lubmin (Mecklenburg – Pomerania de vest) şi încă unul la Wilhelmshaven, acestea putând asigura împreună importul a o treime din gazul natural necesar pentru aprovizionarea Germaniei, potrivit Ministerului Economiei.
Cancelarul Scholz a dat undă verde construirii terminalelor de la Wilhelmshaven şi Brunsbüttel pe 27 februarie, la trei zile după începutul invaziei ruse în Ucraina.
Ceremonia de inaugurare a avut loc pe nava Helgoland, care transportă de obicei turişti, şi la ea au luat parte circa 400 de invitaţi.
Avem și noi port la mare dar nu suntem în stare sa îl folosim . Trebuie sa vina alții sa ne învețe.
În timpul ăsta românii ar fi făcut licitația pentru studiu de oportunitate.
Nu ie oportun, ca gazu nu e verde.
Fraieri la noi dureaza 4 ani studiul de fezabilitate si costa cat terminalul lor
>>> Cancelarul Scholz a dat undă verde construirii terminalelor de la Wilhelmshaven
>>> și Brunsbüttel pe 27 februarie, la trei zile după începutul invaziei ruse în Ucraina.
Aș zice că ASTA e știrea cea mai importantă și mai interesantă!
Na ja, ze germans…