G4Media.ro

Bătălia sutanelor: Cine îl va îmbrăca pe noul papă?

Sursa foto: unsplash

Bătălia sutanelor: Cine îl va îmbrăca pe noul papă?

De mai multe decenii, un croitor din Roma confecţionează sutana albă pe care noii papi o îmbracă imediat după ce sunt aleşi, dar de această dată concurenţa începe să îşi facă simţită prezenţa, informează agenția AFP, citată de Agerpres.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media

- articolul continuă mai jos -

Croitorii de la Gammarelli pregăteau în mod tradiţional trei ţinute – scurtă, medie şi lungă -, dar au anunţat că, de această dată, Vaticanul le-a cerut să nu le creeze.

Cu câteva ore înainte de intrarea cardinalilor în Capela Sixtină pentru a îl alege pe succesorul papei Francisc, croitorul rival Raniero Mancinelli a profitat de ocazie pentru a-şi propune produsele.

„Trebuie să le livrez astăzi sau mâine… trebuie să fie gata înainte de conclav pentru a putea fi utilizate în cazul în care va fi nevoie de ele”, a declarat luni Raniero Mancinelli, în vârstă de 86 de ani.

El a confecţionat deja veşminte pentru mai mulţi papi în trecut, dar nu a avut niciodată onoarea de a crea prima ţinută, purtată atunci când noul papă se adresează publicului de la balconul bazilicii Sfântul Petru.

El confecţionează manual sutanele din lână uşoară, centurile şi bonetele albe care trebuie să fie livrate la Vatican înaintea conclavului, care va începe miercuri.

Raniero Mancinelli le produce în trei mărimi, pentru a se adapta astfel la toate tipurile de dimensiuni fizice.

Ale sale sunt „mici, medii şi mari”, pentru a se adapta mai degrabă la greutatea corporală decât la înălţime, căci lungimea nu va fi vizibilă atunci când suveranul pontif va apărea pentru prima dată în faţa publicului.

Potrivit unei dezvăluiri făcute de Lorenzo Gammarelli pentru AFP săptămâna trecută, croitorii atelierului său, o companie familială, erau pregătiţi să creeze cele trei sutane, conform tradiţiei, însă Vaticanul l-a anunţat că nu mai este nevoie să facă acest lucru.

El a presupus că veşmintele noului papă vor fi „cele rămase de la conclavurile precedente, pentru că noi am făcut de fiecare dată câte trei sutane, iar ei au folosit doar una singură”.

Însă Raniero Mancinelli, un croitor care lucrează de 70 de ani în magazinul său istoric din Borgo Pio, la doi paşi de Vatican, speră că situaţia va fi însă una diferită .

Un cadou

Deşi Vaticanul nu i-a cerut să confecţioneze sutanele, el îşi cunoaşte foarte bine meseria şi a lucrat pentru şapte papi.

„Eu le produc şi le ofer Vaticanului în cazul în care ar putea fi utilizate de noul papă”, a declarat el.

„Dacă folosesc veşmintele mele, voi fi foarte fericit”, a adăugat croitorul italian.

Raniero Mancinelli, care îi îmbracă şi pe episcopi, preoţi şi seminarişti, este copleşit de comenzile de ultim moment înaintea conclavului.

„Unii cardinali au nevoie de o centură, o bonetă, un guler… eu mă ocup de asta!”, a dezvăluit el.

Originar din regiunea Marche din centrul Italiei, el a ajuns să lucreze în această profesie din întâmplare, după ce i s-a propus într-o bună zi să confecţioneze sutane pentru Vatican.

Atelierul său este plin de fotografii ale sale şi ale unor papi. A confecţionat personal sutanele purtate de ultimii trei papi, inclusiv de papa Francisc.

Ecleziastici din lumea întreagă vin să îl vadă în timpul vizitelor lor la Roma. Unii dintre ei i-au devenit prieteni. Alţii au urcat treptele ierarhiei catolice.

Potrivit lui Raniero Mancinelli, fostul papă Francisc nu era unul dintre clienţii lui obişnuiţi, dar poate că a trecut prin magazinul său într-un moment sau în altul, înainte să fie ales ca papă.

„Cu toţi aceşti preoţi, episcopi şi cardinali care vin şi care pleacă, este greu să îţi aminteşti de fiecare dintre ei”, a adăugat croitorul italian.

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.