FC Barcelona, învinsă la scor de PSG, pe Camp Nou, în optimile…

sursa foto: Facebook UEFA Champions League

FC Barcelona, învinsă la scor de PSG, pe Camp Nou, în optimile Champions League/ Liverpool, cu un pas în sferturi după victoria cu nemții de la Leipzig

FC Barcelona a fost învinsă clar de Paris Saint-Germain, cu scorul de 4-1, marţi seara, pe Camp Nou, într-un meci din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, în timp ce Liverpool a făcut un pas important spre sferturile de finală, după ce a învins formaţia germană RB Leipzig cu scorul de 2-0, marţi seara, la Budapesta.

Pe Camp Nou, catalanii au deschis scorul prin Lionel Messi (27 – penalty), dar Kylian Mbappe a egalat la scurt timp (32). Campioana Franţei a fost irezistibilă în ultima jumătate de oră, în care a punctat de trei ori, prin Mbappe (65, 85), care a realizat astfel un ”hat-trick”, şi prin Moise Kean (70).

Portarul german ter Stegen s-a opus şi în alte rânduri în faţa lui Mbappe.

Manşa secundă va avea loc pe 10 martie, la Paris.

În meciul de la Budapesta, dintre Liverpool și Leipzig, cormoranii au câştigat prin golurile marcate de Mohamed Salah (53) şi Sadio Mane (58), după erori mari făcute de Marcel Sabitzer, respectiv Dayot Upamecano.

RB Leipzig a avut o bară în debutul meciului, prin Olmo (2).

Meciul a avut loc la Budapesta, deoarece Germania nu permite intrarea pe teritoriul său a cetăţenilor proveniţi din Marea Britanie.

Liverpool se află pentru al patrulea sezon consecutiv în optimile de finală.

Manşa secundă se va juca pe 10 martie, la Liverpool.

Miercuri seară, începând cu ora 22:00, se vor disputa alte două partide din optimile Champions League: FC Porto-Juventus și Sevilla-Dortmund.

sursa foto: Facebook\ UEFA Champions League