Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Autorităţile din Bucureşti anunţă, miercuri, că s-a finalizat montarea tăblierului metalic la Pasajul Doamna Ghica, iar de sâmbătă va fi deschisă circulaţia pentru tramvaie pe sub pasaj. Traficul rutier va fi reluat din toamnă, întrucât mai sunt necesare lucrări. „Lucrările de investiţii se fac cu bani, nu se fac cu plânsete, nici cu lozinci”, a afirmat primarul general, Nicuşor Dan, citat de News.ro.
„Suntem în termen. S-a finalizat montarea tablierului metalic. Conform graficului, la începutul acestei toamne o să se circule pe pod şi, începând de sâmbătă, o să circule tramvaiul, o să se reia circulaţia tramvaiului”, a anunţat, miercuri, primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, într-o conferinţă de presă susţinută la Pasajul Doamna Ghica.
Primarul a afirmat că, pentru investiţii, sunt necesari bani:
„Vreau să spun un singur lucru – lucrările de investiţii se fac cu bani, cu bani plătiţi la timp, nu se fac cu plânsete, nici cu lozinci. Am preluat o gaură în mijlocul oraşului şi conturile blocate. Mai întâi am rezolvat situaţia financiară şi după ce am avut banii, lucrurile merg cu greu, dar de la sine cumva.”
Întrebat cum poate fi rezolvată situaţia aglomeraţiei din Bucureşti, întrucât pasajul rezolvă situaţia doar într-o intersecţie, primarul a afirmat că este nevoie de viziune.
„Soluţia este inelul median. Pentru inelul median, zona de aici înspre sud, avem în execuţie studiul de fezabilitate pentru zona înspre nord. Am avut hotărâre de Consiliu General şi am lăsat Primăria Sectorului 2 să facă achiziţia studiului de fezabilitate. Deci, pe tot ce înseamnă infrastructură, ca să fii serios şi să nu începi heirupist, cum s-a întâmplat cu podul ăsta, ca să fii serios, trebuie să parcurgi mai mulţi pași şi durează”, a afirmat Nicușor Dan.
Primarul a afirmat că fostei administraţii i-au lipsit viziunea şi banii pentru a face aceste lucruri.
…tramvaiele vor circula pe SUB Pasajul Doamna Ghica…
Cu greu se misca ceva in Bucuresti avand in vedere inertia dezastrului monstruos intins pe mai mult de 30 de ani alimentat de proasta gestionare a resurselor bugetare mai mult decat generoase pe care le-au avut la dispozitie vechii primari. Daca ar avea putin minte dragii alegatori, dar nu au, ar gandi un pic inainte sa o aduca inapoi pe regina voucherelor si matroana companiilor bugetofage si inutile.