Home » Analize » Argentina vrea să devină “partener global” al NATO

Argentina vrea să devină “partener global” al NATO

Argentina vrea să devină “partener global” al NATO
Sursa foto: Facebook
Ascultă articolul

Ministrul argentinian al Apărării, Luis Petri, a declarat joi, într-o postare pe rețeaua socială X, că a solicitat ca țara sa să devină “partener global” al NATO.

“M-am întâlnit cu Mircea Geoana, secretar general adjunct al NATO. I-am prezentat scrisoarea de intenție prin care se exprimă solicitarea Argentinei de a deveni partener global al acestei organizații. Vom continua să lucrăm la recuperarea legăturilor pentru modernizarea și antrenarea forțelor noastre la standardele NATO”, a scris ministrul Argentina.

- articolul continuă mai jos -

 

Potrivit unui comunicat postat pe site-ul NATO, Mircea Geoană și Luis Petri “au făcut un schimb de opinii cu privire la provocările de securitate europene și latino-americane” iar secretarul general adjunct a salutat “rolul Argentinei în sprijinirea Ucrainei cu asistență umanitară vitală, inclusiv alimente, medicamente și sprijin pentru refugiați”.

„Argentina joacă un rol important în America Latină și salut cererea de astăzi de a explora posibilitatea de a deveni partener NATO. NATO colaborează cu o serie de țări din întreaga lume pentru a promova pacea și stabilitatea. O cooperare politică și practică mai strânsă ar putea fi benefică pentru amândoi”, a declarat Mircea Geoană, citat în acest comunicat.

Dialogul politic al NATO cu Argentina a început la începutul anilor 1990. Ulterior, Buenos Aires a contribuit la operațiunile NATO de sprijinire a păcii în Bosnia și Herțegovina, precum și în Kosovo. În prezent, Columbia este singura țară parteneră a NATO din America Latină. Orice decizie cu privire la un parteneriat oficial ar necesita un consens din partea tuturor celor 32 de aliați.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole