Home » Articole » Ambasadoarea Rusiei la Sofia avertizează Bulgaria în legătură cu Lukoil: „Rusofobia crescândă nu poate rămâne fără răspuns”

Ambasadoarea Rusiei la Sofia avertizează Bulgaria în legătură cu Lukoil: „Rusofobia crescândă nu poate rămâne fără răspuns”

26 nov. 2025
444
Ambasadoarea Rusiei la Sofia avertizează Bulgaria în legătură cu Lukoil: „Rusofobia crescândă nu poate rămâne fără răspuns”
Sursa foto: Facebook/ Посольство России в Болгарии
Ascultă articolul

Ambasadoarea Rusiei în Bulgaria, Eleonora Mitrofanova, a avertizat că relațiile dintre Sofia și Moscova se află la un nivel istoric scăzut, atribuind responsabilitatea în primul rând părții bulgare, scrie Novinite. Ea a evidențiat modul în care guvernul a gestionat cazul Lukoil ca un punct major de tensiune, subliniind că Rusia își va apăra interesele și va căuta remedii legale la nivel internațional, dacă va fi necesar.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -

Mitrofanova a acuzat Bulgaria că urmărește o politică din ce în ce mai rusofobă. Ea a menționat că contactele oficiale cu Rusia au fost înghețate la inițiativa Bulgariei și că Ministerul Afacerilor Externe a amânat soluționarea problemelor urgente privind instituțiile rusești care operează în țară. Ambasadoarea a susținut că sancțiunile UE și SUA împotriva Rusiei sunt ilegale, discriminatorii și dăunătoare nu numai pentru diplomația oficială, ci și pentru interacțiunile oamenilor obișnuiți.

Concentrându-se asupra cazului Lukoil, Mitrofanova a subliniat că disputa vizează drepturile fundamentale de proprietate privată. Ea a avertizat că numirea unui administrator de stat bulgar la rafinăria din Burgas creează un precedent periculos, deoarece permite confiscarea unei afaceri private fără consimțământul proprietarului. Ea a solicitat respectarea tuturor intereselor legitime ale marilor companii internaționale, precum Lukoil, menționând că încălcarea drepturilor de proprietate subminează normele comerciale globale.

Mitrofanova a subliniat, de asemenea, că relațiile economice sunt ținute ostatice de jocurile politice ale Bruxelles-ului și Washingtonului, cetățenii europeni fiind cei mai afectați. Întreruperea lanțurilor comerciale a determinat companiile să redirecționeze producția către piețe mai stabile, în special în SUA și Asia, ceea ce a dus la închiderea de întreprinderi, încetinirea creșterii economice și creșterea șomajului și a inflației. În contrast, Rusia continuă să crească economic, înregistrând o creștere a PIB-ului de 4,1% în 2024, și a devenit a patra economie mondială după China, SUA și India, susținea ambasadoarea.

Ambasadoarea a reiterat că Rusia nu nutrește resentimente față de Bulgaria sau cetățenii săi, care rămân bineveniți să viziteze Rusia și să participe la evenimente sociale și politice. Cu toate acestea, ea a subliniat că instituțiile culturale, educaționale, sportive și municipale au primit instrucțiuni să nu colaboreze cu entități rusești, citând ordine scrise.

Mitrofanova a criticat regimul mai larg de sancțiuni, argumentând că măsuri precum interdicțiile de călătorie și turism în Rusia sunt absurde, afectând nu numai diplomația la nivel înalt, ci și contactele interumane. Ea a amânat o întâlnire la Stara Zagora programată pentru 29 noiembrie, declarând că nu dorește să agraveze inutil tensiunile.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Citește și

Top Articole