Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Sierra Solana (locul 68 mondial) a oferit una dintre surprizele zilei de la Roland Garros după ce a învins-o pe Jasmine Paolini, favorită 13 la Paris. Solana va fi adversara Soranei Cîrstea în turul trei de la Grand Slam-ul parizian.
Cîrstea a trecut în turul al doilea de Eva Lys, scor 6-3, 6-0.
Sierra a cedat primul set cu favorita Paolini, scor 3-6, dar a avut puterea să facă modificări în jocul său și să câștige surprinzător următoarele două seturi, scor 6-4, 6-3. Partida a durat două ore și 11 minute.
Paolini este o fostă finalistă la Paris, cu ocazia ediției din 2024.
Astfel, pentru un loc în optimile de la Roland Garros sportiva noastră va avea de luptat cu Solana Sierra, din Argentina.
Este un meci în care cel puțin la prima vedere Sorana pornește ca mare favorită.
O altă veste bună pentru Cîrstea ar putea fi aceea că dacă va trece de Solana în optimi nu va da peste Elena Rybakina, campioana de la Australian Open.
Rybakina a fost eliminată surprinzător în turul al doilea de la Roland Garros 2026 de către Yuliia Starodubtseva, din Ucraina.