Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
28 de români care lucrează la o fermă din Herefordshire (Marea Britanie) și 19 care lucrează la o fermă din Swisttal (districtul Rhein-Sieg, Germania) au fost confirmați pozitiv cu Covid-19, transmite Ministerul Afacerilor Externe,
La ferma din Marea Britanie, unde lucrează circa 100 de români, alți 30 fuseseră confirmați anterior pentru infecția cu COVID-19. Majoritatea cetățenilor români sunt asimptomatici sau prezintă simptome ușoare, fără a necesita spitalizare.
La ferma din Germania lucrează în total 320 de cetățeni români. Cei 19 cetățeni români depistați pozitiv cu COVID-19 sunt asimptomatici, un singur cetățean român fiind internat în spital pentru o altă afecțiune, măsura fiind dispusă anterior depistării infecției cu COVID-19. În prezent, starea de sănătate a cetățeanului român internat este stabilă, informează MAE.