Home » Articole » 28 de români din Anglia și 19 din Germania, infectați cu Covid la fermele în care lucrau

28 de români din Anglia și 19 din Germania, infectați cu Covid la fermele în care lucrau

28 de români din Anglia și 19 din Germania, infectați cu Covid la fermele în care lucrau
sursa foto: lantulalimentar.ro
Ascultă articolul

28 de români care lucrează la o fermă din Herefordshire (Marea Britanie) și 19 care lucrează la o fermă din Swisttal (districtul Rhein-Sieg, Germania) au fost confirmați pozitiv cu Covid-19, transmite Ministerul Afacerilor Externe,

La ferma din Marea Britanie, unde lucrează circa 100 de români, alți 30 fuseseră confirmați anterior pentru infecția cu COVID-19. Majoritatea cetățenilor români sunt asimptomatici sau prezintă simptome ușoare, fără a necesita spitalizare.

- articolul continuă mai jos -

La ferma din Germania lucrează în total 320 de cetățeni români. Cei 19 cetățeni români depistați pozitiv cu COVID-19 sunt asimptomatici, un singur cetățean român fiind internat în spital pentru o altă afecțiune, măsura fiind dispusă anterior depistării infecției cu COVID-19. În prezent, starea de sănătate a cetățeanului român internat este stabilă, informează MAE.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole