Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
O revoltă a izbucnit, duminică, la închisoarea din Farafangana, oraş din estul Madagascarului, fiind urmată de o evadare în masă. Au murit 20 de deţinuţi, relatează AFP, citată de News.ro.
Deţinuţii s-au împărţit în două grupuri care au acţionat în cele două aripi ale închisorii. Primul grup, din aripa de vest, a atacat gardienii, iar al doilea grup a forţat ieşirea. În total, au reuşit să iasă din închisoare 88 de deţinuţi.
Forţele de ordine i-au urmărit însă pe evadaţi şi în urma unor schimburi de focuri de armă au murit 20 de deţinuţi. Alţi 37 au fost prinşi, dintre care opt grav răniţi. 31 de evadaţi încă sunt căutaţi.
Ministrul Justiţiei a cerut întărirea dispozitivelor de pază de la toate penitenciarele din Madagascar.
Cât pe ce să fie și Mazăre cazat acolo.
sti cum lupta submarinele ?
In desene parea asa fain acolo 🙂
Ce este cu poza de la inceputul articolului? Conditiile de trai din inchisoarea din Madagascar? Daca da, si Madagascar ar fi in UE, cat ar trebui sa plateasca statul malgas puscariasilor pentru ‘cazarea’ in asa un spatiu?