Home » Analize » DOCUMENT Viktor Orban cere demisia vicepreședintei Comisiei Europene, Vera Jourova, pe care o acuză de ”comentarii jignitoare” și anunță suspendarea dialogului cu oficialul european

DOCUMENT Viktor Orban cere demisia vicepreședintei Comisiei Europene, Vera Jourova, pe care o acuză de ”comentarii jignitoare” și anunță suspendarea dialogului cu oficialul european

DOCUMENT Viktor Orban cere demisia vicepreședintei Comisiei Europene, Vera Jourova, pe care o acuză de ”comentarii jignitoare” și anunță suspendarea dialogului cu oficialul european
Sursa foto: Facebook/Yahad
Ascultă articolul

Premierul Ungariei, Viktor Orbán, i-a cerut într-o scrisoare oficială președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, că așteaptă demisia vicepreședintei Comisiei pentru valori și transparență, Vera Jourova, pe care o acuză că a făcut comentarii ”jignitoare” la adresa poporului maghiar, potrivit unui comunicat al guvernului de la Budapesta.

- articolul continuă mai jos -

Viktor Orban o mai anunță pe Ursula von der Leyen că a decis să întrerupă unilateral contactele cu Jourova.

Viktor Orban o acuză pe Jourova (desemnată comisar de Cehia) că ar fi spus că în Ungaria există o ”democrație bolnavă”.

Jourova a criticat dur regimul iliberal de la Budapesta într-un interviu pentru publicația germană Der Spiegel.

Citește mai jos scrisoarea integrală făcută publică de Guvernul Ungariei:

Foto: Vera Jourova / Facebook

În curs de actualizare

Știri video

Comentarii
    • Pai nu trebuie sa fie minciuna, Victoras nu striga calomnie, zice doar ca a fost jignit.
      Sentimentele lui au fost ranite, intelegi, lezmajestate alea alea…
      Dati-i copilului o bomboana, o acadea ceva sa nu mai planga.

  • Cum sa ruinezi o democrație. Made in Hungary

  • Ungurii au invatat una si buna de la Bismark : „Nu exista vreun stat care sa se sacrifice pe altarul unei aliante”…au mai aplicat candva”invatatura”si le-a reusit

  • În Ungaria e dictatură! Formula „democrație bolnavă” e un eufemism elegant.

  • In absenta unei prese libere, si a libertatii de exprimare, „cetatenii maghiari nu sunt in pozitia sa isi formeze o opinie independenta”. Constatarea acestui fapt, n-are conotatie personala, la adresa poporului maghiar; Comisarul nu face referire la capacitatile cognitive ale ungurilor (cum incearca Orban sa manipuleze). Constatarea acestei realitati are conotatie critica la adresa guvernului maghiar.

    Iar Orban, din nou, manipuleaza…

  • Jourova nu a calificat nici măcar tangențial poporul ungar. A făcut un joc de cuvinte elegant din termenul ”illiberal democracy” – folosit cu emfază de fudulul Orban. Să nu uităm, el cu gurița lui a declarat cu ani în urmă că regimul lui este democrație iliberală. Jourova, calificând acest termen în engleză, a spus că regimul Orban nu este ”illiberal democracy” ci, mai degrabă ” ill liberal democracy” ( democrație liberală bolnavă ))). Dar e evident, pe calapodul vechi, dacă-l critici pe Orban, critici poporul ungar.
    Pe de altă parte este evident, că în lipsa unei medii independente, ” cetățenii maghiari nu pot forma o opinie independentă. Nici un popor nu o poate face.

  • Comisia Europeana, prin vicele Jourova si-a depasit nepermis atributiile. Se impune o reforma structurala in institutiile europene prin a elimina santajul politic liberalo-stangist.

    • Adevarul, libertatea de exprimare si dreptul de a fi informat n-au culoare politica. Nu-s „de stanga” sau „de dreapta” ci ori exista, ori nu. Iar in Ungaria, dispar vazand cu ochiul liber…

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole