VIDEO Ești un campion extraordinar, i-a spus Medvedev lui Nadal, după finala…

sursa Captura

VIDEO Ești un campion extraordinar, i-a spus Medvedev lui Nadal, după finala de la Australian Open

Tenismanul rus Daniil Medvedev l-a numit un ”campion extraordinar” pe Rafael Nadal, după ce spaniolul a câştigat finala turneului Australian Open, duminică, la Melbourne, la capătul a cinci seturi.

”A fost o nebunie. Nivelul a fost foarte ridicat. Tu (Nadal) ai ridicat nivelul după primele două seturi … Am crezut că o să oboseşti, măcar un pic, dar ai câştigat meciul. Eşti un campion extraordinar şi cred că voi (Roger Federer, Novak Djokovic şi Nadal) încă aveţi o rivalitate de top. Încă nu s-a terminat. Felicitări, a fost incredibil”, a spus Medvedev pe terenul de la Rod Laver Arena după meci.

Nadal a revenit de la 0-2 la seturi şi a câştigat cu 2-6, 6-7 (5), 6-4, 6-4, 7-5, după cinci ore şi 25 de minute de joc, obţinând al doilea său titlu la Melbourne şi al 21-lea de Mare Şlem din carieră, un record.

Învins şi anul trecut la Melbourne, de Djokovic, campionul de la US Open, a pierdut acum trei din cele patru finale de Mare Şlem jucate.

”E greu de vorbit după cinci ore şi 30 de minute (de joc) şi după ce ai pierdut”, a mai spus Medvedev.

”Ce ai reuşit azi (Rafa) a fost incredibil. După meci l-am întrebat ‘Eşti obosit măcar un pic?”’, a mai spus jucătorul rus.