Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Președintele ales al Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, nu consideră acceptabilă propunerea lui Victor Negrescu pentru postul de comisar european, a treia propunere înaintată de premierul demis Viorica Dăncilă, potrivit unor surse politice.
Von der Leyen consideră inacceptabilă nominalizarea pentru că nu a fost făcută după consultarea și consimțământul președintelui Klaus Iohannis. În consecință, nu va exista nici o întâlnire a președintelui ales al Comisiei Europene cu Negrescu.
Un purtător de cuvânt de echipa de tranziție a președintelui-ales al Comisiei Europene declarase marți seară că ”înțelegem că noua propunere făcută de guvernul interimar nu este susținută de către președintele României. Date fiind provocările și oportunitățile care ne așteaptă este în interesul nostru comun care Europa să meargă mai departe fără alte întârzieri. Indiferent cine va fi candidatul României, el sau ea va trebui să fie acceptabil pentru președintele-ales și să fie capabil să adune sprijinul necesar în Parlamentul European. Europa trebuie să meargă mai departe”.
În acest moment, România e ultima țară care nu a propus un candidat acceptat de Ursula von der Leyen.
Foto: Victor Negrescu / Facebook
Doamna Valean va fi noul comisar european desemnat de Romania
Propuneri fara numar de la Veorika!
Acum o sa iasă cu vipera Stirea!
O basculeaza spre UE poate ramane singura la butoane.
Sarlatana mazilita, lipsita de rai, de bun simt, de ratiune si de legitimitate face de rusine Romania. Cu buna stiinta! Sulera de o abjectie rara implementeaza porcarii, pentru ca, in ciuda varstei sale cronologice, nu s-a convertit la democratie.
Oooo, nuuu, după ce firea-sârmă-n-cur s-a sacrificat in van…daca era ea nici macar nu mai era verificată, ajungea direct comisar galactic!