Simona Halep s-a calificat în semifinale, la Dubai, unde o va întâlni…

sursa foto: Facebook/ Dubai

Simona Halep s-a calificat în semifinale, la Dubai, unde o va întâlni pe letona Jelena Ostapenko

Simona Halep, locul 23 WTA, s-a calificat a treia oară în semifinalele turneului de la Dubai, după ce a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 6-3, pe Ons Jabeur (Tunisia), locul 10 WTA şi cap de serie numărul 8. Anterior, de fiecare dată când a ajuns în penultimul act, Halep a câştigat trofeul, în 2015 şi 2020, transmite News.ro.

În primul set, Simona Halep a condus cu 2-0, cu un break în ghemul secund, dar mai totul pe tabelă a venit din partea cealaltă a terenului. Jabeur şi-a ridicat repede nivelul jocului şi a egalat la 2, apoi a devenit din nou generoasă şi fostul lider WTA s-a distanţat la 5-2. La 5-3, Halep a avut 30-0, pe propriul serviciu, dar a pierdut ghemul. Românca a profitat imediat de nesiguranţa tunisienei şi a reuşit să închidă setul cu break, 6-4, după 45 de minute de joc.

Setul al doilea a început cu Jabeur la conducere, scor 2-0, după un break la debut. Halep a egalat şi a servit pentru 3-2, ghem în care jucătoarea de 27 de ani a greşit o minge uşoară de rebreak. Sportiva din Constanţa a luat ghemul, pe următoarele două şi a condus cu 5-2. Ea mai cedat doar un ghem şi a închis meciul, cu 6-3, după o oră şi 21 de minute.

Halep va evolua, vineri, în penultimul act, cu letona Jelena Ostapenko, locul 21 WTA.

Halep şi Ostapenko s-au întâlnit de două ori până acum şi şi-au împărţit victoriile. Letona a câştigat French Open în 2017, după ce a trecut în finală, cu 4-6, 6-4, 6-3 de Halep, iar românca a învins-o pe Ostapenko câteva luni mai târziu, cu scorul de 6-2, 6-4, în semifinalele China Open.

Calificarea în semifinale este recompensată cu un premiu de 37.500 de dolari şi cu 185 de puncte WTA.