
Rezidenţii mai multor localităţi din Alpii elveţieni se pregătesc de evacuări după prăbuşirea unui gheţar
Rezidenţii mai multor comunităţi din Alpii elveţieni rămân în alertă vineri din cauza riscului de revărsare a unui râu local, pe cursul căruia s-a format un baraj natural din resturi, roci şi gheaţă în urma desprinderii unei porţiuni dintr-un gheţar la începutul acestei săptămâni, informează agenția de știri DPA.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
”Îi rugăm pe rezidenţi să fie pregătiţi ca să poată să-şi părăsească locuinţa cât de rapid posibil”, au precizat joi seară, pe paginile lor de internet, municipalităţile Steg-Hohtenn şi Gampel-Bratsch din valea Lötschental.
Localităţile afectate sunt localizate la o distanţă de circa 20 de kilometri în aval de satul Blatten, care a fost îngropat miercuri, în urma prăbuşirii unui gheţar, transmite Agerpres.
Resturile provenite de la prăbuşirea gheţarului au blocat cursul râului Lonza, situat la aproximativ 1.500 metri altitudine, creându-se o acumulare de apă.
Autorităţile speră că apa va găsi treptat o cale de ieşire, avertizând că există însă posibilitatea revărsării şi a declanşării unui val de inundaţii sau a unei alunecări de noroi dacă resturile sunt împinse în aval.
Cei 300 de rezidenţi din Blatten au fost nevoiţi să-şi evacueze locuinţele din scurt săptămâna trecută. Un bărbat de 64 de ani, care a rămas în zonă în ciuda ordinului de evacuare, este în continuare dat dispărut.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank