Home » Analize » Propaganda rusă reia teza falsă a pretențiilor teritoriale ale României față de Ucraina și citează declarații făcute de Diana Șoșoacă și Claudiu Târziu 

Propaganda rusă reia teza falsă a pretențiilor teritoriale ale României față de Ucraina și citează declarații făcute de Diana Șoșoacă și Claudiu Târziu 

1174
Propaganda rusă reia teza falsă a pretențiilor teritoriale ale României față de Ucraina și citează declarații făcute de Diana Șoșoacă și Claudiu Târziu 
Foto: 108660089 © Sjankauskas | Dreamstime.com
Ascultă articolul

Agenția rusă Regnum, controlată de puterea de la Kremlin, a reluat joi narațiunea falsă despre presupusele pretenții teritoriale ale României față de Ucraina. Propaganda rusă a alimentat constant această minciună pentru a slăbi coeziunea dintre Ucraina și vecinii săi, țări precum România și Polonia care ajută Kievul să reziste în fața invaziei ilegale a Rusiei.

- articolul continuă mai jos -

Regnum a scris, potrivit Rador, că ”în vreme ce Ucraina privește către Vest, România se pregătește încet și consecvent, pas cu pas, să obțină controlul râvnit asupra navigației pe Dunăre, să recupereze teritoriile istorice și să extindă influența Bisericii Ortodoxe Române, ascunzându-se în spatele ajutorului în lupta împotriva agresorului”.

Regnum a citat declarații și proiecte legislative depuse de europarlamentara extremistă Diana Șoșoacă, urmărită penal pentru apologia unor criminali de război și pentru negarea Holocaustului. Comisia juridică din Parlamentul European tocmai a votat joi pentru ridicarea imunității, votul final va fi dat de plenul Parlamentului European.

Influența politică a lui Șoșoacă e în scădere rapidă după ce grupul său parlamentar din Senat s-a desființat ca urmare a plecărilor, iar grupul din Camera Deputaților a ajuns la doar 15 membri.

Celălalt politician cu declarații revizioniste citat de agenția Regnum este Claudiu Târziu, europarlamentar care a demisionat din AUR și și-a format propriul partid. El nu apare în sondaje.

Reamintim că România sprijină Ucraina din primele zile ale conflictului. Ucraina este ultimul zid de apărare a Europei în fața agresiunii ruse.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole