
Pompieri din opt judeţe s-au alăturat celor din Suceava pentru a interveni în localităţile afectate de inundaţii / Operaţiuni şi în judeţul Neamţ
Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă anunţă, marţi, că pompieri din opt judeţe s-au alăturat celor din Suceava, pentru a interveni în localităţile afectate de inundaţii. De asemenea, operaţiuni de înlăturare a afectelor furtunilor şi inundaţiilor au loc şi în judeţul Neamţ, transmite News.ro.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
”Urmare a fenomenelor hidrometeorologice manifestate în perioada 27-28 iulie 2025, se intervine la nivelul a 2 judeţe pentru înlăturarea efectelor negative”, a transmis, marţi, Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă.
Astfel, se intervine în judeţul Neamţ (UAT Farcaşa, loc. Farcaşa), unde pompierii acţionează pentru curăţarea DN 17B, evacuarea apei şi îndepărtarea aluviunilor din curţi, anexe şi locuinţe.
În judeţul Suceava se intervine în UAT Broşteni – localităţile Haleasa, Holdiţa, Neagra – şi UAT Vatra Dornei – localitatea Argestru.
”Se intervine pentru evacuarea apei şi îndepărtarea aluviunilor din curţi, anexe şi locuinţe. Pentru a sprijini eforturile colegilor de la ISU Suceava şi pentru a veni în ajutorul populaţiei, pompieri din 8 judeţe (Bistriţa-Năsăud, Cluj, Iaşi, Maramureş, Mureş, Neamţ, Sălaj, Vrancea) acţionează cu mijloace tehnice”, a transmis sursa citată.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankCitește și...
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.