Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
50 de concentratoare de oxigen aflate în stocurile Poloniei au fost oferite României prin Mecanismul European de Protecție Civilă, anunță guvernul.
Astfel, la solicitarea statului român în vederea acordării de sprijin în combaterea efectelor generate de creșterea exponențială a numărului de cazuri confirmate de coronavirus, adresată Centrului de Coordonare a Răspunsului la Urgență al Comisiei Europene (ERCC), prin intermediul CECIS de către Departamentul pentru Situații de Urgență și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, 50 de concentratoare de oxigen aflate în stocurile Poloniei au ajuns miercuri în România.
Polonia a asigurat transportul acestor materiale sanitare indispensabile tratării pacienților infectați cu noul Coronavirus care au nevoie de oxigen. Acestea au ajuns în această dimineață în Iași urmând ca ISU Iași să facă recepția echipamentelor, ca mai apoi să fie transportate la unitatea modulară din Lețcani.
Gratis?
Si voi drept multumire ii atacati zi de zi?
Nu le folositi baaaaa! Trimite ti le rpd inapoi ca nu respecta “statul de drept”!
Do-bitocilor!!!!!
@Catalin: imagineaza-ti ca statul polonez decide ca dreptul UE e secundar fata de legislatia nationala, iar legislatia nationala decide ca ‘mecanismul de protectie civila UE’ e optional. Ar mai trimite ajutor Romaniei, sau altui stat?
Nu statul Polonia ci membrul UE Polonia a trimis aceste ajutoare. Citeste in articol la solicitarea cui catre cine au fost trimise!
Si Lețcaniul, nedeschis!