Home » Analize » Polonia a trimis României 50 de concentratoare de oxigen prin mecanismul de protecție civilă al UE. Aparatura, folosită pentru bolnavii Covid de la Lețcani

Polonia a trimis României 50 de concentratoare de oxigen prin mecanismul de protecție civilă al UE. Aparatura, folosită pentru bolnavii Covid de la Lețcani

Polonia a trimis României 50 de concentratoare de oxigen prin mecanismul de protecție civilă al UE. Aparatura, folosită pentru bolnavii Covid de la Lețcani
Foto: Guvernul României
Ascultă articolul

50 de concentratoare de oxigen aflate în stocurile Poloniei au fost oferite României prin Mecanismul European de Protecție Civilă, anunță guvernul.

Astfel, la solicitarea statului român în vederea acordării de sprijin în combaterea efectelor generate de creșterea exponențială a numărului de cazuri confirmate de coronavirus, adresată Centrului de Coordonare a Răspunsului la Urgență al Comisiei Europene (ERCC), prin intermediul CECIS de către Departamentul pentru Situații de Urgență și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, 50 de concentratoare de oxigen aflate în stocurile Poloniei au ajuns miercuri în România.

- articolul continuă mai jos -

Polonia a asigurat transportul acestor materiale sanitare indispensabile tratării pacienților infectați cu noul Coronavirus care au nevoie de oxigen. Acestea au ajuns în această dimineață în Iași urmând ca ISU Iași să facă recepția echipamentelor, ca mai apoi să fie transportate la unitatea modulară din Lețcani.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole