Octogenara clujeană Maier Orosz Judit a câștigat 4 medalii de aur la…

Sursa foto: civilek.info/

Octogenara clujeană Maier Orosz Judit a câștigat 4 medalii de aur la Campionatele Mondiale de natație de la Doha / A concurat la categoria 80-84 de ani

Campionatele Mondiale de natație masters de la Doha s-au încheiat cu un nou succes pentru reprezentanta Clubului Universitatea Cluj, Maier Orosz Judit, care a concurat la categoria 80-84 de ani, anunță Agenția de presă Rador, care citează Radio Cluj.

Sportiva a obținut medalia de aur în probele de 50 și 200 de metri bras și respectiv 400 de metri mixt toate cu noi recorduri naționale și în cea de 100 de metri bras.

Celălalt reprezentant al Universității Cluj la Campionatele Mondiale de natație masters, Vlad Dobra, a încheiat pe locul șase în probele de 50 și 100 de metri spate și respectiv 400 de metri mixt ale categoriei 30-34 de ani. La competiția de la Doha au participat peste 2500 de sportivi.