Home » Articole » Namibia cere din nou Germaniei reparaţii pentru genocidul populaţiilor herero şi nama

Namibia cere din nou Germaniei reparaţii pentru genocidul populaţiilor herero şi nama

Namibia cere din nou Germaniei reparaţii pentru genocidul populaţiilor herero şi nama
Foto: 71508025 © Znm | Dreamstime.com
Ascultă articolul

Preşedinta Namibiei, Netumbo Nandi-Ndaitwah, a reiterat miercuri cererea de reparaţii din partea Germaniei pentru genocidul comis împotriva populaţiilor herero şi nama, transmite AFP, citată de Agerpres.

Mii de herero şi nama au fost masacraţi de trupele coloniale germane între 1904 şi 1908, în ceea ce este considerat de mulţi istorici a fi primul genocid din secolul al XX-lea.

- articolul continuă mai jos -

‘Ar trebui să găsim o anumită reconfortare în recunoaşterea de către guvernul german a unui genocid comis de trupele sale coloniale împotriva popoarelor pământului nostru’, a declarat preşedinta namibiană, cu ocazia primei comemorări oficiale a victimelor, desfăşurată în grădinile parlamentului de la Windhoek.

Germania a sfârşit prin a recunoaşte în 2021 că masacrele au constituit un genocid. În jur de 60.000 de herero (80% din populaţia herero de atunci, potrivit unor istorici) şi 10.000 de nama au fost ucişi cu armele sau în lagăre de concentrare.

Chiar dacă Berlinul a prezentat scuze, încă nu există un acord ‘asupra reparaţiilor în discuţiile cu guvernul german, iniţiate în 2013’, a adăugat preşedinta Namibiei.

‘Trebuie să rămânem determinaţi, ca naţiune, să mergem până la capăt’, a adăugat ea.

Guvernul german a promis peste un miliard de euro ca ajutor de dezvoltare pe 30 de ani pentru descendenţii celor două etnii, precizând că acesta nu poate fi considerat plata unor reparaţii. Namibia, ţară cu 3 milioane de locuitori, a respins oferta.

La ceremonia de miercuri au asistat 1.000 de persoane, printre care şi ambasadorul Germaniei. În memoria victimelor s-au ţinut discursuri, au fost aprinse lumânări şi a fost păstrat un minut de tăcere.

Cranii şi rămăşiţe umane transportate în Europa în epocă, pentru experienţe pseudo-ştiinţifice cu tentă rasială, au fost restituite de Germania Namibiei în 2011 şi 2018.

Data de 28 mai a fost desemnată anul trecut drept Zi de comemorare a genocidului pentru că, la 28 mai 1907, autorităţile germane de atunci au ordonat închiderea lagărelor de concentrare în urma criticilor internaţionale.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole