Mihaela Bădescu şi Diana Tănăsescu vor boxa pentru aur la Campionatele Europene…

sursa foto: Federatia Romana de Box

Mihaela Bădescu şi Diana Tănăsescu vor boxa pentru aur la Campionatele Europene de tineret de la Erevan

Pugilistele române Mihaela Bădescu şi Diana Tănăsescu s-au calificat, duminică, în finalele categoriilor 48 kg, respectiv 66 kg, la Campionatele Europene de box pentru tineret de la Erevan, transmite Agerpres.

La categoria 48 kg, Mihaela Bădescu a învins-o pe Lusine Ghevorghian (Armenia) la puncte (5-0), în semifinale, şi va boxa pentru aur cu rusoaica Lia Patlai în data de 3 mai.

Pentru titlul european va lupta şi Diana Maria Tănăsescu la categoria 66 kg, după ce a dispus de belarusa Ganna Serada, prin KO tehnic în repriza a doua. În finală, Tănăsescu o va înfrunta pe franţuzoaica Maelys Richol, în data de 3 mai.

Campioana europeană de tineret Andra Sebe a fost învinsă în semifinalele cat. 63 kg de croata Mariela Steko (1-4).

În turneul masculin, doi reprezentanţi ai României s-au oprit în sferturile de finală după înfrângerile de duminică.

La cat. 51 kg, Daniel Mihai Irofte a fost învins la puncte de georgianul Davit Japaridze, iar Iosif Bandulă a cedat şi el la puncte (0-5) în faţa moldoveanului Artiom Tolstoi, la cat. 60 kg.

România şi-a asigurat 9 medalii la Europenele de tineret de la Istanbul.

România participă cu 23 de pugilişti la competiţie, dintre care 13 la masculin şi 10 la feminin, având a doua delegaţie ca mărime, după Rusia (25 de sportivi).

La întreceri s-au înscris 275 de pugilişti din 29 de ţări, 186 la masculin şi 89 la feminin.